Viac ako tisícka cukrovkárov prešla edukáciou. Pokračujeme s prediabetikmi.

10.01.2019

Od mája 2018 sme začali už aj so vzdelávaním prediabetikov, teda ľudí so zvýšenou hladinou cukru v krvi, ale ešte nie natoľko, aby sa dalo hovoriť o cukrovke. Práve im je potrebné dostatočne včas vysvetliť, že ak nezmenia svoj životný štýl a správanie, v priebehu niekoľkých rokov sa u nich s veľkou pravdepodobnosťou rozvinie cukrovka aj s komplikáciami. Prediabetici sa k edukáciám dostanú registráciou v programe DôveraPomáha diabetikom cez svojich všeobecných lekárov.

Celý cyklus vzdelávania stále vylepšujeme. Odteraz prediabetici a diabetici s dobrou kompenzáciou cukrovky (liečení diétou alebo antidiabetikami) absolvujú tri dvojhodinové edukácie v skupine šiestich pacientov na témy:  Život s (pre)diabetom, Zmena životosprávy, Samokontrola a úvod do komplikácií.  Všetci ostatní absolvujú štyri edukácie. Okrem prvých troch tém tou štvrtou je Správne užívanie liekov, aplikácie inzulínu, chronické a akútne komplikácie cukrovky.

Absolvovaním celého cyklu edukácií sa však ich vzdelávanie nekončí. Pravidelne pacientov kontaktujeme, zaujímame sa, ako sa im darí dodržiavať osobné ciele liečby.  Zároveň ich pozývame na „edukáciu po roku“, aby si svoje poznatky osviežili a dozvedeli sa i ďalšie dôležité informácie o liečbe diabetu. Všetko v duchu hesla priekopníka vzdelávania E. P. Joslina: „Diabetik, ktorý vie najviac, žije najdlhšie.“