Diabetici v Trnavskom kraji sa môžu mať lepšie

10.01.2019

Konkrétne poistenci Dôvery z okresov Skalica, Trnava, Hlohovec, Dunajská Streda a Galanta. Pridali sa tak k tisíckam ďalších pacientov s cukrovkou, ktorí už dva roky využívajú program DôveraPomáha diabetikom v Nitrianskom, v Prešovskom a v Košickom kraji. Za ten čas sa im vďaka programu zdravotný stav dokázateľne zlepšil, svoje ochorenie majú pod kontrolou, niektorým dokonca lekári znížili dávky liekov. Viac ako 1 220 pacientov už dokonca prešlo celým vzdelávacím cyklom.

Ako DôveraPomáha diabetikom?

Program  je zameraný na bezplatné vzdelávanie pacientov a motivovanie lekárov, aby sa o nich starali ešte dôkladnejšie. Na edukáciách (vzdelávanie v malých skupinkách) sa pacienti dozvedia, čo je a čo spôsobuje cukrovka, praktické rady ako ju zvládať v každodennom živote i v nových situáciách. Ale aj ako sa vyhnúť jej komplikáciám a nedovoliť jej napáchať zbytočné škody na zdraví.

Zákernosť cukrovky totiž spočíva v tom, že celé roky nebolí. Keď sa objavia príznaky choroby, zväčša už sú poškodené i niektoré orgány. Kľúčových je prvých 15 rokov po jej odhalení.

Pacienti si život predlžujú sami

Cukrovka je celoživotným ochorením, ktoré zatiaľ nie je možné vyliečiť. Ak však má diabetik správne informácie a má sa kde poradiť, môže mať svoje ochorenie stále pod kontrolou a tým aj šancu na lepší život. Edukátori pomáhajú pacientom s cukrovkou nájsť cestu k dlhodobej úprave životného štýlu s vylepšením stravovacích návykov a zaradením pravidelného pohybu do bežnej súčasti života. Na edukačných stretnutiach je čas a priestor na zodpovedanie každej otázky a vzájomnú výmenu osobných skúseností medzi diabetikmi. 

chodenie s Tothom.jpg

Jednou z komunitných aktivít programu DôveraPomáha diabetikom bola aj chôdza s olympionikom Matejom Tóthom. Padol aj slovenský rekord - diabetici nachodili spolu až 600-tisíc krokov. 

Bez lekárov to nejde

Edukácie však nenahrádzajú lekársku starostlivosť. Naopak, diabetici ju majú vďaka programu ešte kvalitnejšiu. Dôvera totiž lekárov, ktorí sa zapojili do programu, odmeňuje o niečo viac za to, že sa o pacienta starajú ešte dôkladnejšie. Teda posielajú ho včas na všetky potrebné kontroly a robia mu všetky potrebné merania. Navyše objednávajú diabetika na vyšetrenia bezplatne na presne stanovený čas. Objednávkový systém je možné momentálne využívať v Nitrianskom, Košickom a Prešovskom kraji, pričom plánujeme aj rozšírenie do Trnavského kraja.

Podľa prieskumu Dôvery by až 84 % lekárov odporučilo svojim kolegom, aby sa tiež zapojili do programu. Podobné percento lekárov by program odporučilo aj samotným diabetikom.

Viac o programe a možnosti zapojenia sa doň sa dočítate na www.dovera.sk/cukrovka