Máme za sebou prvé Dni zdravia a prevencie

21.05.2018

Zavítali sme do Levíc, do Nových Zámkov a do Šale. Na západe však naše aktivity nekončia. Od 28.mája pokračujú Dni zdravia a prevencie na východe Slovenska - vo Vranove nad Topľou, v Humennom, v Michalovciach a v Košiciach.

Snáď aspoň trochu tak potešíme ľudí v mestách, kam tento rok nezavíta náš Festival zdravia. Mestá, kam sme sa rozhodli priniesť  Dni zdravia a prevencie, sme si nevybrali náhodne. Aktívne v nich totiž prebieha program DôveraPomáha diabetikom. Aj prostredníctvom týchto akcií chceme rozvíjať naše naštartované aktivity, ktorých cieľom je  zachytiť ľudí s diabetom a prediabetom, aby sme im pomohli čo najskôr začať s liečbou.

LV foto.jpg

Príliš veľa aj príliš málo

Naše merania tak prichádzajú za ľuďmi. Dôkazom toho je aj mladý muž v Leviciach, ktorému sme namerali glykémiu 21 mmol/l! Normálna hladina je do 5,6 mmol/l. A on o svojej cukrovke vôbec netušil. Rovnako prípady v Nových Zámkoch. Náhodné meranie glykémie ukázalo viacerým hodnoty nad 9mmol/l. Jedna pani pre istotu prišla po dvoch hodinách na meranie opäť, ale i tak bol glukometer neúprosný.

Tu zohrávala dôležitú úlohu práve prítomná edukátorka. Pomáhala ľuďom zvládnuť prvotný šok z odhalenia cukrovky a poradila im, ako sa majú začať správať, aby cukrovka neprepukla, alebo aby sa ďalej nerozvíjala. Iným vysvetľovala, ako sa správne pozerať na potraviny a nápoje, dokonca aj na zeleninu a ovocie. Pretože aj v nich je množstvo cukru rôzne. Napríklad v smoothie z trojkombinácie (po 100 g) cvikly, mrkvy a jablka je až 10 lyžičiek cukru, čo všetkých prekvapilo. Mali sme však aj opačnú skúsenosť - objavili sme aj návštevníka s veľmi nízkymi hodnotami cukru v krvi, ktorého bolo treba zachraňovať pred hypoglykemickým šokom.

„Priklincované“ k stoličkám

Kolegyne z Nitrianskeho kraja mali čo robiť. Ľudia čakajúci na merania im nedovolili vstať zo stoličky takmer počas celého dňa. Najväčší rad sa už klasicky tvoril pred kvantovým analyzátorom. Našla sa i poistenka, ktorá kvôli nemu prišla až zo Štúrova, kde sa jej toto vyšetrenie pre pokročilý čas nepodarilo absolvovať. Vraj si vyšetrenie robí u nás každý rok a výsledky si medziročne porovnáva.

"Loviť" cukrovkároch v uliciach raz do roka však nestačí. Preto sme v rámci programu DôveraPomáha diabetikom rozbehli dlhodobú spoluprácu so všeobecnými lekármi. Umožňujeme im efektívnejšie vyhľadávať rizikových pacientov a pomáhať aj tým, ktorí si sami urobili náš test rizika vzniku cukrovky 2. typu a výsledok testu ich doviedol k lekárovi.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!