Cukrovka oprášila môj bicykel

Keď mladému chlapovi v plnej sile oznámia, že má cukrovku, neraz sa mu zrúti svet. Presne to bol aj prípad štyridsiatnika Róberta z Košíc.

Publikované 29. 03. 2017

„Nevedel som, na koho sa obrátiť, čo budem robiť, či neprídem o zamestnanie. No prosto katastrofa," priznáva.

Pri jednej z návštev mu lekárka diabetologička odporučila projekt DôveraPomáha diabetikom a hneď ho aj prihlásila. „Išiel som tam s obavami, ale skutočnosť bola úplne iná. Dozvedel som sa tam mnohé nové veci, ako žiť s cukrovkou plnohodnotný život," hovorí Róbert.

Začal všade chodievať pešo, na dlhšie trasy používa bicykel. Jeho denný režim sa úplne zmenil. Sleduje zloženie potravín, je viac zeleniny a ovocia, vylúčil hovädzie a mastné mäso, alkohol, sladené nápoje, biely chlieb. A samozrejme sa viac hýbe.

„Tieto zmeny viedli k úprave môjho glykovaného hemoglobínu z 8,17 na 6,48, hmotnosť sa mi znížila z 95 na 91 kg, upravil sa mi krvný tlak a obvod pása sa zmenšil zo 107 na 101 cm," teší sa.

Na edukáciách sa naučil aj to, že pre diabetika nie je zelenina ako zelenina. „Myslel som si, že mrkva, kukurica, hrášok, červená repa sú pre mňa dobrou voľbou, lenže nie je to celkom tak. Nehovorím, že som ich úplne vylúčil zo svojho jedálnička, ale obmedzil som ich," vysvetľuje.

Namiesto nich si na záhradke zasadil baklažán, cesnak, cuketu, kapustu, kaleráb, papriku, špenát, paradajky. Teda zeleninu, ktorú môže konzumovať bez obmedzenia.

„Život s chorobou je jednoduchší, ak o nej vieme čo najviac a pristupujeme k nej zodpovednejšie. Budem v tom aj ďalej pokračovať, lebo život je boj. Od narodenia, až kým nezomrieme, stále bojujeme," uzatvára Róbert.