Radšej prišla o 30 kíl, než o nohu a žije nový život

Pred dvomi rokmi vážila 98 kíl, dnes váži 66. Program DôveraPomáha diabetikom pani Helene Králikovej pravdepodobne zachránil nohu, na ktorú si už robila zálusk cukrovka.

Publikované 15. 10. 2018

Na zvýšený cukor v krvi ju prvý raz upozornili po                   IMG_5752.jpg                                       prehliadke a odberoch u ženského lekára. Zvýšenú glykémiu potvrdila aj jej praktická lekárka pri dodatočnom vyšetrení. "Nerobila som z toho žiadnu drámu, brala som to tak, že sú to len zvýšené hodnoty. Až na edukáciách som pochopila, čo všetko môže zvýšená hodnota znamenať," spomína na obdobie pred dvomi rokmi pani Králiková.

Zhruba po pol roku, teda v novembri 2016, začala chodiť na edukácie, ktoré jej odporučila  diabetologička. "Ešte ani po prvej, ani po druhej som si nejako veľmi neuvedomovala závažnosť mojej diagnózy, ale keď sme sa začali  venovať dôsledkom, čo všetko môže cukrovka spôsobiť, okrem iného aj polyneuropatiu, pochopila som, že som tu správne. Pretože aj ja som už zaregistrovala necitlivosť v chodidle. Išla som preto naspäť k diabetologičke a upozornila som ju, že na sebe badám symptómy, ktoré nás učili na edukáciach. Pani doktorka ma poslala k neurológovi a ten potvrdil počiatočné štádium polyneuropatie," hovorí. 

Bolo treba nabrať odvahu

To bol moment, ktorý rozhodol, že sa do boja s cukrovkou pustí zodpovedne a vážne. Nechcela totiž, aby ochorenie zašlo tak ďaleko, že by prišla o nohu. Preto začala s úpravou stravy, ako prvé prestala jesť sladkosti. "Predtým som si to ani neuvedomovala, ale v práci som neraz zjedla aj tri keksíky. Potom som začala zmenšovať svoje porcie jedla, viac som do jedálnička zaraďovala zeleninu. Prvých desať kíl som zhodila len úpravou stravy," približuje svoju premenu. 

IMG_5844.jpg Potom sa rozhodla zaradiť do svojho života aj viac pohybu, lebo cítila, že jej telo ho potrebuje. Nazbierala odvahu, zašla do fitka a opýtala sa, či by jej vedeli nejako poradiť. "Začala som spolupracovať s trénerom, ktorý mi dal aj ďalšie rady, ako sa mám stravovať.  Cvičila som štyri razy do týždňa. Vďaka pohybu som schudla ďalších dvadsať kíl, teda za dva roky šlo 30 kíl dole. Spolu s úbytkom váhy sa mi upravil aj cukor, teraz mám hodnoty ako zdravý človek a znížil sa mi aj tlak," spresňuje. Vďaka tomu, že lepšie vyzerá a viac zvláda, sa cíti výborne aj po psychickej stránke.

Celý proces zmeny u pani Králikovej naštartovali práve edukácie v rámci programu DôveraPomáha diabetikom. "Bola som s nimi veľmi spokojná, dozvedela som sa počas nich mnoho užitočných informácií a veľmi mi vyhovovalo, že sme tam boli po malých skupinkách. Edukátorka tak mala na každého z nás dostatok času, mohla sa nám venovať. Nemám nič, čo by som im vytkla, žiadna téma mi nechýbala, dozvedela som sa na nich všetko, čo som potrebovala," tvrdí. 

Odolať sladkostiam

Najťažšie na jej premene bolo odolať sladkostiam. V tomto boji jej veľmi pomohol tréner, ktorý ju naučil disciplíne. Keď videla, že sa jej fyzická kondícia výrazne zlepšuje, pochopila, že je na správnej ceste a teraz sa na stravovanie pozerá inak ako kedysi.

"Ak by som mala niečo odkázať druhým diabetikom, tak asi len, nech sa nehanbia ísť do toho. Ja som sa veľmi hanbila prísť do fitka, ale oplatilo sa," uzatvára nová pani Králiková.