Cukrovke na veku nezáleží

Je jej jedno, koľko máte rokov, cukrovke na vašom veku nezáleží. Pani Jana z Košíc jej padla do pazúrov, keď mala len 32 rokov.

Publikované 10. 04. 2017

Počas druhého tehotenstva v roku 2009 jej pri testoch na tehotenskú cukrovku zistili len mierne zvýšenú glykémiu. Nevenovala tomu pozornosť, dcérka sa narodila zdravá a až do leta 2012 mala pocit, že všetko je v poriadku. Všetko sa zmenilo počas letnej dovolenky.
„Začala som sa cítiť nie veľmi dobre, neustále som mala pocit smädu a cítila som pálenie pri močení. To som ani netušila, že je to sprievodným javom tohto ochorenia,“ hovorí mladá mamička.

V septembri, počas preventívnej prehliadky, si už len s hrôzou vypočula hodnotu svojho cukru v krvi. Začala sa liečba tabletkami a diéta. „Verila som, že sa to všetko upraví a ja budem normálne žiť a fungovať ďalej. Hodnota cukru v krvi klesla a ja som si povedala - všetko OK. Ale nebolo to tak, cukor mi znovu vyletel smerom nahor,“ dodáva.

Keď jej diabetologička navrhla okrem liečby aj edukáciu, súhlasila. „Najprv som na seba nadávala, do čoho som sa to zase pustila. Dnes musím povedať NEĽUTUJEM. Vďaka edukácii som si uvedomila, že táto choroba tu je a že JA budem musieť urobiť všetko preto, aby som videla svoje deti rásť, behala s nimi po lúke. Uvedomujem si, že diabetes je skutočne vážna choroba, ktorej sa však netreba poddať, ale naopak postaviť sa jej čelom a čo je pre mňa osobne najťažšie dodržiavať stravu tak, ako treba. Vďaka tomuto programu sa do môjho upraveného jedálneho lístka začala zapájať aj moja rodina. Verím, že nám to prospeje,“ uzatvára pani Jana.