Topánky, cukrovka a odrezaný prst

„Všetko sa to začalo topánkami. Vyhliadol som si jedny nové, moje číslo ale nemali,“ spomína na prvé stretnutie s cukrovkou pán Dušan z Košíc. Tak veľmi sa mu tie topánky páčili, že sa ich nebol ochotný vzdať a kúpil si ich aj o číslo menšie.

Publikované 10. 04. 2017

Skončilo to krvavým otlakom, ktorý sa nie a nie zahojiť. Navštívil teda lekára. Diagnóza - diabetes. „Nič som o tej chorobe dovtedy nevedel, ani v rodine ju nikto nemal. Po mesiaci mi chceli palec odrezať, samozrejme, že som s tým nesúhlasil. A začal sa kolotoč zbierania informácií o chorobe, od známych, lekárov i rôznych šarlatánov a receptov starých mám,“ hovorí pán Dušan.

Celej rodine jeho cukrovka zmenila životný štýl, všetci sa začali zdravšie stravovať. Po konzultácii so svojou lekárkou sa zapojil do programu DôveraPomáha diabetikom.

„Neľutujem, je to úžasná vec. Na každej edukácii sa človek dozvie nové veci a spôsoby, ako žiť s touto chorobou. Vzdal som sa svojich neduhov, teda fajčenia, alko i nealko nápojov a „nastúpili“ sme aj s manželkou na dia diétu. Vďaka tomu sa moja glykémia upravila z 28 na 6-10. A klesol mi aj krvný tlak z 200 na 140,“ vymenúva svoje liečebné úspechy.

Edukácie zmenili denný režim pána Dušana, svoje miesto si v ňom našiel aj pravidelný pohyb. Čaká ho ešte jedna veľká výzva. „Aby som zvládol svoj diabetes, chcel by som ešte upraviť svoju váhu zo 100 na 80 kg. Dúfam, že sa mi to podarí,“ uzatvára odhodlane.