Užívanie vitamínov u novorodenca

Aktualizované: 22. 04. 2014

Mám doma 3 týždňovú dcérku a chcela by som si overiť ako je to s užívaním vitamínov. Dcérku plne kojím a naša doktorka nám predpísala Kanavit, ktorý jej mám dávať raz za týždeň jednu kvapku a Vigantol 2 kvapky za deň.

Ja som sa dočítala, že Kanavit sa dáva v prvom mesiaci raz za týždeň a potom už len raz za mesiac, ale nám kázali dávať stále raz za týždeň pokiaľ ju plne kojím. Tiež by som sa chcela spýtať ako často musí mať kojené babätko stolicu, či je v norme ak mala dcérka stolicu aj niekoľko krát za deň a posledné dva dni len raz za deň, alebo vôbec.

Máme tiež problém s častým grckaním, malá pekne priberá ale takmer po každom papaní grcká, tak že ju musím až prezlieciť, ale nie je nervózna ani mrzutá, snažíme sa ju polohovať, ale veľmi to nepomáha.

Je možné, že je to len tým, že veľmi veľa papá, a vygrcká len to čo spapala naviac. priberá mi veľmi pekne, keď sa narodila vážila 3 470g a teraz máme 4 200 g.

Bábätku, ktoré nemalo žiaden perinatálny problém je doporučené podávanie Kanavitu raz týždenne v prvom mesiaci  a neskôr raz za mesiac.

Je možné, že Vášmu dieťatku doporučila pani doktorka podávanie kanavitu v pôvodnej dávke z iného dôvodu.

Podľa toho, čo píšete, Vaše dieťatko je maximálne spokojné, krásne prospieva. Dojčené dieťatko môže mať stolicu raz za niekoľko dní, ale aj niekoľkokrát za deň, je to v poriadku.

Jeho ublinkávanie súvisí s tým, že spapá väčšie množstvo a jeho zvierač medzi pažerákom a žalúdkom nie je ešte dostatočne funkčný. Ak by sa objavilo neprospievanie spolu s pretrvávajúcim ublinkávaním obráťte sa na svoju pani doktorku.

Ďalšie otázky z rovnakej kategórie

Svrbenie v ústočkách, príznaky alergie.

Máme 4 a pol mesačného chlapca, už niekoľko dní ho svrbí v ústočkách, strká si tam všetko možné a po nociach sa často budí, hoci už prespal 12 hodín.

V noci, zvykne mať zapchatý noštek, ale pri odsatí nemá vela soplíka, skoro žiadny, často kýcha a škrabe si tváričku dokonca niekedy aj ušká.

Keď som pozerala ďasienka všimla som si malú bielu špičku v zadu na ľavo. Moja otázka znie je možné aby sa mu už v takto skorom veku tlačila stolička? a ďalšia otázka: či vyššie opísané prejavy môžu byť spôsobené prerezávaním zúbkov, prípadne inou chorobou (obidvaja sme s manželom alergici) ak by išlo o príznaky alergie?

Čítať celú odpoveď
Do akej teploty v zime je vhodné chodiť s dieťaťom von?

Štandardne sa doporučovali vychádzky s bábätkom do -5 až -6 st.C, avšak krátkodobý pobyt kľudne zvládnete do -10 st.C pri patričnom oblečení a ošetrení pokožky dieťatka.

Čítať celú odpoveď
Máme 4-mesačné bábätko a začali sme používať klokanku na prechádzky. Robíme správne?

Kombinujeme ju s kočíkom. Posledné dni nechce byť v kočíku s vaničkou, môžeme začať používať športový kočík a voziť ju v polosede, ak ešte nevie sedieť?

Čítať celú odpoveď
Koľko ml mlieka denne musí vypiť dieťa vo veku 16 mesiacov, ak nie je už dojčené?

Ktoré mlieko uprednostniť- polo alebo plnotučné? Odporúča sa piť mlieko cez deň alebo pred nočným spánkom?
Dcérke podávam jogurt 1xdenne a pečivo s kravským maslom.

Čítať celú odpoveď
Dieťa po nutrilone vracia a má biely soplík. Poraďte...

Maličká sa narodila 20.4.2013, čiže bude mať zajtra presne dva týždne. Narodila sa s váhou 3900 g ,po odchode s nemocnice schudla na cca 3680 g. Bohužiaľ, manželka nemá takmer, žiadne mlieko preto ju dokrmujeme nutrinolom 1 cca 70 ml 6 až 7 x denne.

S nutrinolom máme také skúsenosti, že sa občas aj 3 až 6 x povracia a niekedy teda aj po 2 hodinách od kŕmenia. Na obale od Nutrinolu je napísané dávkovanie pre našu váhovú kategoriu až 670 ml, no najviac sa nam podarilo ju za 24 hodín nakŕmiť iba 480 ml.

Posledné tri štyri kŕmenia boli naozaj kritické, keď malá vygrcala možno 20 % toho čo zjedla. Skúšame všetky možné polohy na odgrgnutie aj pol hodinu v kuse a často sa nám stáva, že sa vôbec grgnutie nezadarí. Ja mám diagnostikovanú alergiu na kravskú bielkovinu, preto by som sa chcel opýtať, či by nebolo vhodné zmeniť výživu.

V DM drogerie som videl značku baby love na ktorej je napísané bio, nerozumiem sa tomu, ale možno je ľahšie stráviteľná. Môžem experimentovať z výživami? alebo je potrebné nechať bábatko nejaký čas na jednom type mlieka a potom postupne skúšať?

Dneska sme si všimli, že z nosíka malej vybehol biely lepkavý soplík. Je možné, že je to dôsledok toho, že sa malej dostalo mliečko do nosa, zaschlo jej tam a takto sa ho potrebuje zbaviť? alebo môže byť malá prechladnutá? nemal by byť soplík potom zelený? 

Čítať celú odpoveď
Treba prikrmovanému dieťaťu dávať s prvým príkrmom aj vodu?

Vodu pre bábätka odporúčajú od narodenia, kľudne ju môžete dávať vo forme vody pre dojčatá napr. Lucka.

Čítať celú odpoveď
Aký interval je nutné dodržať medzi kŕmeniami umelou výživou?

Pri umelej mliečnej výžive je vhodné dodržiavať časový interval, pretože na rozdiel od materského mlieka viete presne koľko bábätko vypije a zároveň umelé mlieko trávi inak ako materské. Tých 6 dávok je odporúčaných s tým, že predpokladá sa, že dieťatko má dlhší časový interval na spánok v noci. Ak však spinká dlhšie, určite ho na kŕmenie nebuďte.

Čítať celú odpoveď
Malé deti sa pri umelej výžive prikrmujú skôr. Prečo?

Pretože žiadna umelá mliečna výživa nenahradí materské mlieko a je potrebné dopĺňať napr. železo.

Čítať celú odpoveď
Mám malé dieťa, kedy ho treba začať prikrmovať?

S príkrmami je možné teoreticky začať najskôr po ukončenom 4. mesiaci zeleninovým, mäsovým príkrmom, neskôr ovocným, ale nemusíte sa ponáhľať ak bábätko priberá, stačí aj ukončený 5. mesiac.

S príkrmami buďte veľmi opatrná, začnite raz denne s 1-2 lyžičkami 1 druhu zeleniny bez soli, postupne zvyšujte dávku po dňoch až úplne nahradíte 1 dávku mlieka, alebo príkrm + mlieko. Určite však minimálne 3-4 dni podávajte dieťatku ten istý príkrm. Ak nie sú prejavy žiadnej neznášanlivosti môžete pridať ďalší druh zeleniny.

Neočakávajte, že Vaše dieťatko zje na posedenie v poloľahu mištičku kaše. Starí múdrejší pediatri tvrdili, že dieťatko má za príkrmom „ísť“ ( nie chodiť ) a stále to platí.

Čítať celú odpoveď