Tumor, ktorý sa mi vytvoril, bol viditeľný a pod kožou hmatateľný. Vtedy som neváhala a navštívila chirurgickú ambulanciu,“ vracia sa v spomienkach 22-ročná Mária ku dňu, keď bola presvedčená, že jej ide o život. Vzorku jej odobrali na histologické testy, ktoré potvrdili, že nádor nebol zhubný. Dievča sa podľa vlastných slov doslova druhýkrát narodilo. Ostávalo už len vyriešiť jeho odstránenie. „Vykonaný rez bol nakoniec väčší ako sa predpokladalo a na mieste zákroku sa mi vytvorila keloidná 11- centimetrová jazva,“ vysvetľuje mladá slečna. Hoci zdravie bolo to jediné, na čom Márii záležalo, predsa len ju výsledná podoba ľavej časti jej dekoltu nepotešila. „Takéto jazvy nie sú len estetickou záležitosťou. Bolestivosťou, pálením a svrbením vedia človeku strpčiť každodenný život,“ dodáva Marika.

5.jpg Plavky zavesila na klinec
Po zákroku dokázala ľavou rukou hýbať len minimálne. Niekoľko mesiacov sa vyhýbala všetkým športovým aktivitám v snahe zabrániť zlému zahojeniu rany a vytvoreniu škaredej jazvy. No neúspešne. Nádor po sebe zanechal stopu a nepekná jazva ju trápila. Plavky či tričká na ramienka mladé dievča vymenilo za roláky a šatky, ktoré nedostatok ukryli pred zrakmi zvedavcov.
Nádej vďaka bojovníkom
Mária sa dozvedela, že vyrovnať reliéf jazvy a „rozostriť“ jej hranice je možné laserom Dokáže tiež zabrániť ďalším nepriaznivým zmenám, ktoré by mohli nastať časom, keďže jazva stále „žije“ a pracuje. Špeciálnu - estetickú liečbu však zdravotnej poisťovni zákon neumožňuje preplatiť v rámci verejného zdravotného poistenia. Preto sa Marika prihlásila do grantového programu Bojovníci za zdravie a požiadala o finančný príspevok na operáciu. Dôvera jej žiadosti vyhovela a Mária sa možno už o pol roka bude môcť vrátiť na kúpaliská bez pocitu hanby, naopak s novým sebavedomím.