Pred desiatimi rokmi malej Lucke lekári diagnostikovali cukrovku prvého typu. Za deň si musela pichať inzulín štyri- až päťkrát, až kým neprešla na inzulínovú pumpu. Medzitým dievčatko povyrástlo a stala sa mladou tínedžerkou. Obdobie puberty však Luckino ochorenie zhoršilo. „Hormonálne zmeny spôsobujú kolísanie cukru v krvi, ktoré sa dostavia predovšetkým počas zvýšenej fyzickej námahy a emocionálnych vplyvov. Zároveň sa u nej potvrdil tzv. labilný diabetes, pri ktorom sú výkyvy ešte výraznejšie,“ objasňuje dcérin zdravotný stav matka Zuzana.

Na vedľajšej koľaji

Ochorenie značne potrápilo aj psychiku dievčaťa. Začalo sa stretávať s odmietaním okolia, dokonca aj so zraňujúcimi poznámkami spolužiakov. Pre ochorenie ju vylúčili z mimoškolských aktivít a vzdala sa aj obľúbených športov, ako sú karate a plávanie.

„Rýchle a nepredvídateľné zmeny hladiny cukru v krvi sa dejú hlavne počas zvýšenej fyzickej námahy. Preto aj personál – učitelia či tréneri z obavy o dcérino zdravie, radšej preventívne nepovolili zapojiť sa do aktivity,“ opisuje Luckino trápenie matka.

1.jpg Merač cukru aj na diaľku

Veľkou pomocou by bol presný a spoľahlivý monitoring hladiny cukru, ktorý pomáha včas upraviť dávku inzulínu, aby sa zabránilo prudkým výstupom, alebo naopak aj život ohrozujúcim prudkým poklesom hladiny cukru v krvi. „Je pre nás dôležité, aby senzor udával čo najpresnejšie merania s možnosťou sledovania hodnôt aj na diaľku, keď dieťa nie je v našej blízkosti,“ vysvetľuje Zuzana, ktorá v grantovom programe Bojovníci za zdravie požiadala o špeciálny prijímač, ktorý tieto kritéria spĺňal.

Späť v hre

Lucia tak znovu chodí na plávanie a zvažuje aj návrat ku karate. Vďaka prijímaču sa Lucka dokáže vyhnúť nežiaducim stavom aj pri fyzicky náročných aktivitách a môže udržiavať dobré hodnoty cukru po celý deň. „Sme veľmi radi, že aj Lucka patrí medzi podporených žiadateľov a mohli sme si prijímač zakúpiť,“ spokojne dodáva matka.

Lucke (12) sme venovali 530 € na kúpu prijímača na meranie hladiny cukru. 


2.jpg