1.jpg Podstatou cystickej fibrózy je tvorba hustých hlienov v slizniciach dýchacích a tráviacich ciest. U detí s týmto ochorením sú až desaťkrát tuhšie ako u zdravých ľudí, preto sa stávajú zdrojom komplikácií. Nečistoty, ktoré sa následne dostanú do pľúc, tam ostávajú dlhšie, čím ich poškodzujú a spôsobujú zápaly. Neustála očista dýchacích ciest je preto nevyhnutná.

Strašiakom je aj cesta vlakom

Baktérie a vírusy sú pre Emku oveľa nebezpečnejšie ako pre ostatných a musí sa ich čo najviac strániť. Aj cesta hromadnou dopravou pre ňu predstavuje riziko.

„Je limitovaná aj v ďalších činnostiach. Nesmie plávať vo verejnom bazéne, ráno musím najskôr kúpeľňu a toaletu očistiť, pretože cez noc sa tam mohli nahromadiť baktérie, a až potom môže vstúpiť,“ vymenúva obmedzenia mama Beáta.

Nevyliečiteľná choroba už stihla Emke zasiahnuť aj pankreas, ktorý neprodukuje enzýmy, a musela podstúpiť aj operáciu žlčníka.

Hodiny namiesto pár minút

Aby sa dievčatko vyhlo zdravotným problémom, denne užíva množstvo liekov, pravidelne absolvuje dvojtýždňové antibiotické preliečenia a aspoň šesťkrát denne inhaluje, pričom jeden úkon trvá aj hodinu. Aby všetko postíhala ešte pred odchodom do školy, musela vstávať už o piatej ráno. A práve tento liečebný postup chceli rodičia svojej dcérke skrátiť novým a modernejším prístrojom.
Dôveru sme požiadali o inhalátor, ktorý je na rozdiel od nášho malý a prenosný. Dcéra tak môže inhalovať cestou na krúžok. A najdôležitejšie je to, že inhalácia je rýchla. S novou pomôckou inhaluje len niečo cez 15 minút,“ raduje sa Beáta, ktorá vďaka grantovému programu Bojovníci za zdravie získala pre dcéru 1 000 eur na nový prístroj.

Eme (8) sme venovali 1 000 € na zakúpenie inhalátora.