Usmiaty bojovník s drinou nepoľaví

Ak by Samko pravidelne necvičil, jeho stav by bol dnes iný. Skrátili by sa mu šľachy, stuhlo svalstvo, neudržal by hlavu, vykrivila by sa mu chrbtica a na nohách by sa neudržal. Chlapec však od narodenia bojuje so svojim zdravotným hendikepom s  úsmevom na tvári a zdá sa, že ho žiadna drina nezastaví.

Publikované: 29. 08. 2017

Samuel sa pripravuje do šiesteho ročníka základnej školy. Už od škôlky jeho mamina trvala na tom, aby bol chlapec zaradený do triedy so zdravými deťmi, od ktorých sa líši tým, že sám nechodí a pohybuje sa na invalidnom vozíku. Našiel si medzi nimi veľa kamarátov a aj vďaka nim fyzicky aj psychicky napreduje. „Je smelší, zhovorčivejší, priebojnejší, je z neho zbojník,“ pochvaľuje si Samuelova mamina Dagmar. S rovnakou skupinou spolužiakov vyrastá až doteraz, navzájom si pomáhajú a rešpektujú ho ako seberovného kamaráta. 
Pamäť na čísla
Samko sa učí podľa učebných osnov špeciálnej školy, a hoci písanie a čítanie nepatria medzi jeho obľúbené predmety, nosí domov samé jednotky. „Zbožňuje matematiku, násobilku a má výbornú pamäť,“ teší sa Dagmar zo študijných výsledkov syna, ktorý sa narodil s diagnózou detská mozgová obrna. Je to choroba na celý život a dôsledky sa dajú zmierniť len pravidelným cvičením.
Bojuje s dobrou náladou
Stále usmiaty a veselý Samko je však bojovník a od narodenia cvičí a rehabilituje. „Samko pomalými krokmi napreduje, dokáže správne držať hlavu, chrbát, lepšie ovláda svoje ruky a nohy, zrozumiteľne rozpráva, sám sa naje a v súčasnosti už nacvičujeme chôdzu s oporou,“ teší sa z viditeľných pokrokov matka. Keďže rehabilitácie patria k finančne náročným liečebným procesom, Dagmar požiadala o príspevok z grantového programu Bojovníkov za zdravie, aby zaplatila synovi dvojtýždňový rehabilitačný pobyt.
Aj pri náročných cvikoch sa neustále usmieva a snaží sa vydať zo seba všetko. Chce sa mu cvičiť a má veľkú snahu zlepšiť svoj zdravotný stav,“ dopĺňa Dagmar a teší sa, že zdravotná poisťovňa Dôvera Samkovi odklepla finančný príspevok na rehabilitáciu.

Usmiaty bojovník s drinou nepoľaví Usmiaty bojovník s drinou nepoľaví