Oporou mu je veľká rodina

Mala to byť nedeľa ako každá iná. Pre otca šiestich detí sa však skončila na neurológii s mozgovou príhodou. Celej rodine sa v tej chvíli život obrátil naruby. Zomkli sa však a Petrovi sú nepretržitou oporou dňom i nocou. Na pomoc oslovili aj Dôveru.

Publikované: 30. 01. 2018

Ráno pri vstávaní z postele z ničoho nič stratil rovnováhu a následne aj kontrolu nad celou pravou stranou tela. Manželka ihneď privolala záchranku, aby ho previezla do nemocnice, kde lekári zistili krvácanie do mozgu. Celý nasledujúci mesiac bol pripútaný na lôžku s 24-hodinovou starostlivosťou. „Celú pravú stranu mal ochrnutú, nedokázal sa pohnúť, ani rozprávať,“ spomína na udalosti z apríla minulého roku manželka Janka.

Keď rodina drží pokope

Z nemocnice previezli 57-ročného Petra rovno do rehabilitačného centra, kde postupom času začal robiť veľké pokroky. „Naučil sa sedieť, stáť a neskôr chodiť s barlou. Obnovila sa mu reč aj pamäť,“ rozpráva Janka, ktorej výsledky liečby nakoniec umožnili vziať si manžela na pár týždňov domov. Priznáva, že skĺbiť starostlivosť o šesť detí, chod domácnosti a opateru ťažko chorého manžela bolo niekedy nad ľudské sily.

Oporou mu je veľká rodina

„Mali sme dosť čo robiť dvaja, aby sme všetko postíhali. No deti mi  momentálne veľmi pomáhajú. Dcéry, ktoré majú osem a desať rokov, sa naučili ocinovi merať tlak, 13-ročný syn ho masíruje a naučil sa aj cviky, ktoré s ním precvičuje. Všetci sa vystriedame v kuchyni a každý pomôže aj s upratovaním,“ vymenúva každodennú „zaberačku“ manželka.

Rehabilitácia ho stavia na nohy

Ďalšie kolo rehabilitačného pobytu umožnilo Petrovi rýchlejšie sa zotaviť, no ešte zďaleka nie je v kondícii ako pred príhodou. Najhoršie je na tom pravá ruka, pre ktorú je už takmer rok práceneschopný. „Nemôže šoférovať, niesť niečo v ruke, nemôže sa vrátiť do práce. Na každé vyšetrenie potrebuje sprievod. Verím, že ďalšia intenzívna rehabilitácia by mu urýchlila uzdravenie a pomohla by mu plnohodnotnejšie sa zapojiť do života,“ vysvetľuje Janka, ktorá sa obrátila o pomoc na grantový program Bojovníci za zdravie. Príspevok 2 000 eur možno Petrovi umožní vrátiť sa čím skôr do zamestnania a užívať si spoločné chvíle s rodinou.

Petrovi (57) sme venovali 2 000 € na rehabilitáciu.