Diagnóza prvého dieťaťa sa u ďalšieho zopakovať nemala. Mýlili sa

Dve zo štyroch detí sa narodili s diagnózou mikrocefália. Staršia Tamara a najmladšia Dorotka Zoe sa s hendikepom vyrovnávajú statočne aj vďaka obetavosti, úsiliu a láske svojich rodičov. Aby vo vývoji napredovali, obe potrebujú drahé rehabilitácie, na ktoré získali peniaze z Bojovníkov za zdravie.
Publikované: 30. 01. 2018

Mikrocefalus, ako už názov napovedá, sa po fyzickej stránke u pacientov prejavuje výrazne malou hlavou. Mentálne postihnutie však býva individuálne, podľa toho, v ktorej fáze sa mozog prestane vyvíjať. Aj sestry Tamara a Dorotka Zoe sú príkladom toho, že diagnóza sa môže rozvinúť rôzne. Kým najstaršia zo štyroch detí Tamarka začala chodiť už ako 16-mesačná, jej malá sestrička vo svojich troch rokov s nesmelými krôčikmi ešte len začína. 

Diagnóza prvého dieťaťa sa u ďalšieho zopakovať nemala. Mýlili sa Genetika či náhoda?

Ako prvá prišla na svet dnes už trinásťročná Tamara. Na prvý pohľad nevykazovala žiadne komplikácie či zdravotné problémy, no časom sa objavili prvé náznaky. „Začali sme si všímať motorické, ale aj mentálne zaostávanie. Detská neurologička neskôr potvrdila diagnózu mikrocefália,“ začína svoje rozprávanie otec Rado. Keďže spúšťačom mikrocefálie môže byť vírusová infekcia alebo genetická porucha, manželia Rado a Andrea absolvovali vyšetrenia. Tie však predispozíciu na ochorenie nepotvrdili. Po Tamarke tiež nasledovali ďalší dvaja zdraví súrodenci, čo v nich upevnilo presvedčenie, že pri prvom dieťati išlo o nešťastnú náhodu, ktorá sa nezopakuje. Štvrtý potomok ich však  vyviedol z omylu a v lekárskej správe si prečítali rovnaký záver ako pred 13 rokmi.

Po desiatich rokoch rovnaká situácia Diagnóza prvého dieťaťa sa u ďalšieho zopakovať nemala. Mýlili sa

Napriek tomu, že Tamarka má ťarbavejšiu chôdzu a ťažko komunikuje, dokáže sa sama zahrať alebo bicyklovať. U jej sestričky, žiaľ, vývoj napreduje pomalšie. „Už v čase pred pôrodom nás gynekológ upozornil, že u dieťatka sa pravdepodobne potvrdí rovnaké ochorenie ako u staršej dcéry,“ vysvetľuje otec rodiny. Dorotka Zoe ani po troch rokov stále nechodí, nerozpráva a len čas ukáže, kde budú hranice jej možností. U sestier sa však prejavil hlboký vzťah, z čoho sa tešia hlavne rodičia.

„Tamara sa o Dorotku úžasne starala, od hľadania strateného cumlíka po prebaľovanie. V jej náklonnosti a láske sme ju niekedy museli až krotiť,“ dodáva s úsmevom Rado.

Obe dievčatá potrebujú intenzívne rehabilitovať, čo si otec pracujúci v štátnej správe a matka 24 hodín sa starajúca o dve hendikepované a dve zdravé deti, nemohli dovoliť. Preto rodičia prihlásili dcéry do grantového programu Bojovníci za zdravie a pobyty v celkovej sume 2 400 eur získali.

Sestrám Tamarke (13) a Dorotke Zoe (3) sme venovali 2 400 € na rehabilitačné pobyty.