Od zamestnania k trvalej invalidite

Na živobytie si zarábal ako profesionálny vodič. Sedavé zamestnanie, stres a nepravidelná strava sa podpísali pod bolesti chrbta, ramena, ale stoja aj za vznikom cukrovky. Rehabilitácie poskytli len chvíľkovú úľavu od bolesti, preto si Miroslav zaobstaral špeciálny zdravotnícky prístroj.

Publikované: 30. 01. 2018

V práci strávime väčšinu života, preto niet divu, že jej často chtiac-nechtiac obetujeme aj to najdôležitejšie, zdravie. Typickým príkladom je aj Miroslav z Myjavy, ktorého povolanie vodiča priviedlo až na invalidný dôchodok. Po dlhých rokoch jazdenia sa ohlásili zdravotné problémy. Vyvolali mu ťažkosti s chrbticou, neskôr musel absolvovať operáciu ramena. Nesprávna životospráva či nedostatok pohybu mu privodili diabetes a následnú polyneuropatiu, čiže poruchu citu.

Robotu zavesil na klinec

Lekári mu nasadili liečbu, no hlavne odporučili, aby zo sedavého zamestnania čím skôr odišiel. „Keďže sa mi nepodarilo nájsť si ľahšie zamestnanie, rok 2016 som celý premaródil,“ vraví 65-ročný dôchodca, ktorému bolesti chrbta a ramena ako aj zhoršujúca sa polyneuropatia nôh neutíchali a zaužívané postupy liečby úľavu neprinášali. „Absolvoval som niekoľko rehabilitácií v nemocnici, počas ktorých mi bolesti trochu ustúpili. Ale po skončení rehabilitácie sa časom znova dostavili a bolo ich možné potlačiť iba analgetikami s mnohými vedľajšími účinkami,“ hovorí o svojich problémoch Miroslav.

Pomoc od bolesti

Neurológ mu nakoniec poradil vyskúšať špeciálnu zdravotnícku pomôcku.

„Prenosný magnetoterapeutický prístroj som mal najskôr zapožičaný mesiac. Za ten čas bolesti výrazne ustúpili. Z čiastočného invalidného a neskôr z predčasného dôchodku som si ho však dovoliť rozhodne nemohol,“ priznáva bývalý vodič, ktorému nakoniec referentka v Dôvere poradila prihlásiť sa do grantového programu Bojovníci za zdravie.

Spomedzi 325 uchádzačov uspel a vďaka príspevku vyše 1 300 eur si prístroj kúpil.

Miroslavovi (65) sme venovali 1 335 € na kúpu prístroja, ktorý uľaví od bolesti.

Od zamestnania k trvalej invalidite