Bplus.jpg Po pol roku úspešného fungovania sa rozhodli spoluorganizátori projektu Slovenský Červený kríž a zdravotná poisťovňa Dôvera urobiť pre podporu darcovstva krvi ešte viac.

Do konca septembra budú mať ľudia možnosť dať si bezplatne určiť svoju krvnú skupinu až v 13 mestách na Slovensku. Novinkou bude aj predaj tričiek s logom krvnej skupiny. Výťažok z predaja pôjde na podporu darcovstva prostredníctvom Slovenského Červeného kríža.

Zistite svoju krvnú skupinu

Projekt Moja krvná skupina vznikol vo februári 2011 s cieľom podporiť darcovstvo krvi a záchranu ľudského života. Vďaka úspechu projektu a záujmu ľudí nielen pomáhať, ale aj poznať svoju krvnú skupinu, sa uskutočnia v dňoch 10. - 25. septembra 2011 v trinástich slovenských mestách podujatia Slovenského Červeného kríža (SČK) a zdravotnej poisťovne Dôvera, kde si záujemcovia budú môcť dať bezplatne zistiť svoju krvnú skupinu a dozvedia sa tiež veľa zaujímavostí o všetkých krvných skupinách a darcovstve. 

Podporte darcovstvo krvi

Ďalšou možnosťou ako podporiť myšlienku darcovstva a motivovať ľudí je kúpa trička s logom krvnej skupiny, ktoré si môžu objednať cez domovskú stránku www.mojakrvnaskupina.sk.

Predaj zabezpečuje kompot.sk, ktorý sa stal partnerom tejto charitatívnej akcie. Výťažok z predaja (4 eurá z každého predaného trička) pôjde na podporu darovania krvi v réžii Slovenského Čeveného kríža.

Myšlienka predaja tričiek vznikla u samotných fanúšikov krvných skupín na facebooku. Vyžiadali si ich po spustení skupín, keď sa v nich objavili známe tváre z televíznych obrazoviek.

Zapojte sa aj vy

Stránka www.mojakrvnaskupina.sk, odkiaľ sa dá pridať ku svojej krvnej skupine na Facebooku, získala mnoho priaznivcov. Okrem akútnych výziev a darcovských kampaní tu nájdete zverejnených aj množstvo informácií o každej krvnej skupine – čím je výnimočná, aká strava je pre ňu najvhodnejšia, aké črty a vlastnosti majú jej nositelia. Na otázky členov skupín, ktoré sa týkajú zdravia a darovania krvi, odpovedá hematologička a odborníci zo Slovenského Červeného kríža.

Fanúšikovia môžu na nástenku v každej krvnej skupine pridať aj výzvu na pomoc konkrétnemu pacientovi, ktorý práve potrebuje krv. Každú takúto informáciu administrátor preverí, aby potvrdil jej pravdivosť. Tak sa už podarilo zverejniť výzvu a darovať krv pre dvojročné dievčatko v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. A vďaka podobnej rýchlej reakcii sa podarila aj operácia osemročného chlapca, ktorému už dvakrát preložili termín zákroku pre nedostatok krvi. Darcovia vďaka Facebooku pomohli aj pacientkam, ktoré čakali na výmeny bedrového kĺbu.

Kde si môžete nechať zistiť krvnú skupinu

Tímy odborníkov sa na vás tešia v uvedených termínoch v čase od 15.00-20.00 hod.

Termín  Mesto Mesto
10. september      Nové Zámky OC Aquario                Žilina Max                           
11. september Prievidza Korzo  Žilina Aupark
15. september Trnava Galéria  Michalovce OC Zemplín
16. september Nitra Mlyny Košice Optima
17. september Bratislava Zlaté Piesky Tesco Prešov Max
18. september Bratislava Avion Martin OC Tulip
23. september Bratislava Polus Piešťany Aupark
24. september Bratislava Aupark Trenčín Laugaricio
25. september Bratislava Tesco Lamač Banská Bystrica Európa