Prihlásením sa k svojej krvnej skupine na facebookovej stránke sa možno okamžite dostať k informáciám o tom, kde je práve táto krv potrebná, prípadne kto aktuálne krv potrebuje. Takto možno reálne pomôcť ľuďom, ktorí napríklad čakajú na dôležitú operáciu alebo trpia rakovinou.

mks_screenshot540.png

Projekt zastrešuje stránka www.mojakrvnaskupina.sk, odkiaľ sa dá pridať ku svojej krvnej skupine na Facebooku. Tak, ako to urobili aj humoristi René Štúr a Sveťo Malachovský, ktorí sú tvárami projektu. Na Facebooku sú okrem akútnych výziev a darcovských kampaní zverejnené aj zaujímavé informácie o každej krvnej skupine – čím je výnimočná, aká strava jej vyhovuje, aké črty a vlastnosti majú jej nositelia. V rámci skupín možno klásť aj otázky týkajúce sa zdravia a darovania krvi, odpovedá na ne hematologička a Slovenský Červený kríž.

Ako možno prakticky zachrániť život

Fanúšikovia môžu na nástenku v každej jednej krvnej skupine pridať aj výzvu na pomoc konkrétnemu pacientovi, ktorý potrebuje krv. Každá takáto informácia prejde preverením, aby sa potvrdila jej pravdivosť. Tak sa už podarilo zverejniť výzvu a darovať krv pre dvojročné dievčatko hospitalizované v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Ako priznal jej otec, aj vďaka aktivite na Facebooku prišlo pre jeho dcérku darovať krv dostatočný počet darcov. Vďaka podobnej rýchlej reakcii sa podarilo zrealizovať aj operáciu osemročného chlapca, ktorému už dvakrát preložili termín zákroku práve kvôli nedostatku krvi.

Geniálne nápady sú vždy jednoduché

Nápad na projekt Moja krvná skupina vzišiel od copywriterky agentúry Zaraguza Digital, Mirky Kasanickej: „Od viacerých svojich známych som sa pri téme darovania krvi dozvedela, že im niekedy z transfúznych centier zavolajú, keď potrebujú práve ich krvnú skupinu. Napadlo mi, že ak by do tohto procesu zahrnuli Facebook, mohli by naraz a efektívne osloviť oveľa viac ľudí.“

Spoločne so Slovenským Červeným krížom

Neziskový projekt prináša zdravotná poisťovňa Dôvera a jeho spoluorganizátorom je Slovenský Červený kríž. „Slovenský Červený kríž podporuje všetky aktivity zamerané na oslovovanie budúcich aj pravidelných darcov krvi, pričom je veľmi dôležitá motivácia a informovanosť darcov krvi. Tento projekt je veľmi dobrým komunikačným prostriedkom na sprostredkovanie výziev a na oslovenie širokej skupiny tých, ktorí chcú prispieť k záchrane životov tým, že darujú krv alebo budú motivovať k darovaniu krvi svojich najbližších, priateľov a známych,“ vyjadrila sa k spolupráci Soňa Sládečeková, koordinátorka pre dobrovoľníctvo a krvný program.

Tváre kampane

Tvárami kampane sa stali herci René Štúr a Sveťo Malachovský. Obaja majú za sebou niekoľko darovaní krvi a možnosť komunikácie darovania na Facebooku ich oboch zaujala. „Je to úžasne jednoduché. Stačí poznať svoju krvnú skupinu, kliknúť sa k nej a potom len sledovať, či ju práve niekto nepotrebuje. Už sa tešíme, keď budeme môcť niekomu pomôcť,“ hovorí za dvojicu René Štúr.

Projekt finančne podporila zdravotná poisťovňa Dôvera. „Idea záchrany života cez sociálnu sieť sa nám zapáčila na prvý pohľad. Ide o neziskový projekt, pri ktorom môžeme naplno využiť spoluprácu so Slovenským Červeným krížom, ktorý finančne podporujeme. Sme radi, že už na Slovensku nechýba atraktívna a moderná forma pre darovanie krvi a života,“ povedala jej hovorkyňa Zuzana Horníková.

Viac informácií o projekte nájdete na mojakrvnaskupina.sk, odkiaľ sa môžete prekliknúť priamo na stránku vašej krvnej skupiny na Facebooku.