Z gauča na maratón

Naša poisťovňa v januári spolu s mesačníkom Zdravie uverejnila výzvu pre ľudí, čo nikdy nešportovali, že s nami dokážu po pol roku zabehnúť polmaratón. Nevedeli sme čo čakať, ale nakoniec sme ostali poriadne prekvapení, koľko ľudí chce vstať z gauča a začať pravidelne športovať.

Publikované: 21. 04. 2016

Tak sme im podali pomocnú ruku. Namiesto piatich súťažiacich sme vybrali celú desiatku našich akčných poistencov. Mladších i starších, chudých aj silnejších, z dediny i z mesta. Ale najmä takých, ktorí si dovtedy s behaním naozaj veľmi nerozumeli. Po dvoch mesiacoch niektorí z nich majú za sebou už prvé preteky na tri, štyri, či desať kilometrov.

Šesť žien a štyria muži

Z gauča na maratón Nič sme nenechali na náhodu a v marci, pred prvým spoločným tréningom, všetci súťažiaci prešli dôkladnou lekárskou prehliadkou na poliklinike ProCare v Bratislave. Čakalo ich od EKG, cez vyšetrenia krvi, tlaku, až po odmeranie podielu tuku a svalov v tele. O pol roka, keď takúto prehliadku absolvujú znova, uvidíme, či im tréning pomohol k zlepšeniu zdravotného stavu.

Po lekárovi si ich zobrali "do parády" tréneri. A to naozaj odborníci naslovovzatí. Michal Varga, ktorý priviedol k triatlonu svojho brata, slovenského olympionika Richarda a dnes zbierajú medajly zo svetových podujatí aj ďalší jeho mladí zverenci. A Marek Nemčík, jediný Slovák, ktorý dokázal dokončiť viac ako 60 ironmanov.

Prvé výsledky

Kým na prvom tréningu sa všetci súťažiaci iba oboznamovali s úplnými základmi behania, s rozcvičkou a strečingom, po mesiaci zvládli zabehnúť také vzdialenosti, o ktorých sa im dovtedy ani nesnívalo. Táňa, dáma v najlepších rokoch v pretekoch na 4 km dokonca porazila aj oveľa mladšie súperky. Maroš začiatkom apríla zvládol svojich prvých 10 km v živote a po troch týždňoch dokonca skrátil svoj čas na tejto trati o celú polovicu!

Z gauča na maratón Pridajte sa aj vy!

Hoci viacerých našich súťažiacich dočasne vyradila z tréningu choroba, zatiaľ sa všetci dokázali vrátiť späť k tréningu. A to je dobre. A ešte lepšie je, že vďaka facebookovej stránke Z gauča na maratón môžu sledovať výkony našich súťažiach a trénovať podľa rád trénerov aj tí, ktorí sa medzi vybratú desiatku sa nedostali. Využiť rady našich trénerov, ich tréningový plán a skúsenosti tak môžete aj vy, ak sa prihlásite na Facebooku do skupiny Z gauča na maratón.

A o čo sa vlastne súťaží?

V prvom rade o vaše zdravie. Vďaka pravidelnému tréningu budete v oveľa lepšej fyzickej i psychickej kondícii. A v druhom rade aj o 333 eur, ktoré získa najrýchlejší zo súťažiacich, ktorí vydržia trénovať a zúčastnia sa v októbri polmaratónu na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach.