Z gauča na maratón – ideme správnym smerom

Pred štyrmi mesiacmi to boli pohodlní ľudia, ktorí vôbec nešportovali. Teraz nabehajú desiatky kilometrov týždenne, dvaja dokonca v poriadnom predstihu zvládli aj polmaratón. Naši súťažiaci dokazujú, že keď sa chce, dá sa zvládnuť aj (na prvý pohľad) nemožné.

Publikované: 21. 07. 2016

Tento veľký pokrok dokázali vďaka poctivému tréningu pod trénerskym dohľadom Michala Vargu a Marka Nemčíka. Všetci súťažiaci si zaslúžia pochvalu a uznanie, pretože trénujú každý individuálne, bez priameho "dozoru" trénerov. Je len a len na súťažiacich, či dodržia svoj tréningový plán a trénerove rady alebo nie.

Testy trénovanosti na klinike Sportmed však ukázali, že sa odporúčaného tréningu naozaj držia poctivo. Beh na páse so snímačom srdcovej frekvencie a kapacity pľúc by totiž odhalil, či sa niektorý z nich počas uplynulých mesiacov pri tréningu ulieval.

Skúška na nečisto

Výsledky testov u uznávaného fyzioterapeuta Viktora Bielika zaradili každého súťažiaceho medzi rekreačných ŠPORTOVCOV. "Napredujú naozaj veľmi rýchlo, už dnes má každý z nich na to, aby zabehli polmaratón," hovorí tréner Michal Varga.

Dvaja z nich však už túto trať dokázali zdolať. Prvou bola najstaršia súťažiaca Táňa. Odvážne sa prihlásila na tohtoročný Záhorácky polmaratón a hoci odbehla len jeho prvú polovicu a druhú striedavo odbehla a odkráčala, preteky sa rozhodla nevzdať a došla až do cieľa v čase 2:40. Fantastický úspech!

Z gauča na maratón – ideme správnym smerom Táňa tretia sprava a Maroš druhý zľava zvládli svoj prvý polmaratón v živote po štyroch mesiacoch tréningu.

Druhým, ktorý po štyroch mesiacoch tréningu zvládol zabehnúť polmaratón, je Maroš. Vyskúšal si ho počas júnového Run festu v Bratislave, dokonca vo veľmi peknom čase 2:15. Na to, že v marci nedokázal zabehnúť ani päť kilometrov, je to poriadny posun vpred.

Na polceste do Košíc

Momentálne našich súťažiach Z gauča na maratón čakajú ďalšie mesiace práce na svojej kondícii, aby boli v top forme na začiatku októbra, kedy odštartuje polmaratón v rámci Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Kto z nich bude najrýchlejší, získa 333 eur.
Ale predovšetkým veríme, že všetci získajú taký návyk pravidelne behávať, že sa ho už nebudú chcieť vzdať. A najviac sa im za to poďakuje ich zdravie.