80620904.jpg Bez problémov môžete prísť darovať krv aj deň pred odchodom. Musíte však počítať s tým, že kufre sa vám budú zdať ťažšie, pretože môžete byť oslabený. Mali by na to myslieť hlavne šoféri. Takže ak sa chystáte autom do Chorvátska a budete šoférovať, je lepšie nenechávať si to na poslednú chvíľu.

Iný kraj, iný...

Pri dlhšom pobyte v krajinách Európy je potrebné počkať do najbližšieho odberu aspoň dva týždne. Samozrejme, v tomto čase sa musíte cítiť dobre. Ak by ste však dovolenkovali v oblastiach, ktoré križujú utečenci z Afriky a z Ázie, je potrebné počkať minimálne 30 dní.

Všeobecne platí jednoduché pravidlo - po návšteve krajiny mimo Európy sa určite nechystajte darovať krv prvý mesiac po návrate. Ak ste navštívili malarické oblasti, ako Afrika a juhovýchodná Ázia, nebudete môcť darovať dokonca celých 6 mesiacov.

Okrem prestávky je dôležité aj to, ako ste sa počas nej cítili. Ak sa u vás vyskytli prejavy infekčného ochorenia, ako napríklad hnačky a vysoké teploty, čas, počas ktorého nemôžete darovať krv, sa môže ešte predĺžiť. Na ako dlho, o tom rozhodne vyšetrujúci lekár na transfúznej stanici.

Prečo vlastne také obmedzenia? Je to z dôvodu minimalizovania rizika prenosu ochorení.