Ako pomáhame v boji s pandémiou

V boji s koronavírusovým ochorením nestojíme všetci na rovnakej štartovacej čiare. Pre ľudí s určitými diagnózami je covid-19 omnoho nebezpečnejší, preto by podľa odborníkov mali mať pri očkovaní prednosť.

Vybrať najrizikovejšie diagnózy, s ktorými by pacienti mali byť zaočkovaní skôr, dostali za úlohu všetky tri zdravotné poisťovne. Spolu sme podľa prvotného zadania od Ministerstva zdravotníctva SR zadelili tieto ochorenia do 24 skupín. Postupne sa zoznam upravil, aktuálnu verziu nájdete v tejto vyhláške ministerstva zdravotníctva .

Podľa odborníkov sa pacienti s uvedenými ochoreniami môžu ľahšie nakaziť novým koronavírusom a ich zotavenie z covidu-19 môže byť náročnejšie ako u väčšiny ostatných ľudí. Všetci poistenci z týchto rizikových skupín majú nárok na prednostné očkovanie proti covidu-19. V Dôvere sme preverili naše databázy a zistili sme, že do spomínaných 24 rizikových skupín patrí približne 60-tisíc našich poistencov vo vekovej skupine od 65 do 75 rokov.

Vo vekovej kategórii od 18 do 65 rokov sme dokopy identifikovali 140-tisíc poistencov s týmito závažnými pridruženými ochoreniami a poslali sme im podrobnejšie inštrukcie, ako majú postupovať a objednať sa na očkovanie v centrálnom objednávkovom systéme.

Centrálny objednávkový systém patrí pod Národné centrum zdravotníckych informácií. Zdravotné poisťovne nie sú oprávnené nahlasovať poistencov na prednostné očkovanie ani meniť ich poradie či dopĺňať zoznam ochorení s rizikovými pacientmi.

Odporúčame našim poistencom, aby využili možnosť zaočkovať sa proti ochoreniu covid-19. Zároveň však rešpektujeme slobodné rozhodnutie každej poistenky, každého poistenca, či sa nechajú zaočkovať.

Rozdali sme respirátory záchranárom a nemocniciam

Vlani na jar, keď sa na Slovensku objavil prvý prípad covidu-19, sme zareagovali skôr ako štát a pomohli sme vybaviť zdravotníkov respirátormi. 

Diabetikom sme poslali ochranné rúška

V čase, keď sa respirátory, rúška, rukavice a dezinfekcia stali úzkoprofilovým tovarom, podarilo sa nám zabezpečiť túto pomoc nielen pre zdravotníkov, ale aj pre diabetikov a zariadenia sociálnych služieb. 

Zjednodušili sme život pacientom i lekárom

Aby sme čo najviac pomohli pacientom i lekárom zvládnuť zdravotnú starostlivosť počas pandémie, zmenili sme v ich prospech mnohé pravidlá . K odbornému lekárovi napríklad nie je potrebný výmenný lístok a lieky môže namiesto špecialistu predpísať aj všeobecný lekár. Predĺžili sme platnosť poukazov na zdravotnícke pomôcky, zvýšili sme platby pre lekárov za telefonické konzultácie a mnohé iné. Vedeli ste, že elektronický recept sme na Slovensku zaviedli ako prví my v Dôvere a inšpirovali sme ním aj ostatné dve zdravotné poisťovne?

Učiteľom sme rozdali vitamínové balíčky

Desiatky tisíc učiteľov patria ku skupinám, ktoré sú najviac ohrozené pandémiou. Kým školy neprešli na dištančné vzdelávanie, prostredníctvom svojich žiakov boli nepriamo v kontakte so stovkami ľudí. Preto sme pre učiteľov základných škôl zabezpečili vitamínové balíčky na posilnenie imunity.

Dohodli sme bezplatné a zľavnené testovanie na protilátky

V spolupráci s laboratóriami Alpha medical sme v júni 2020 spustili unikátny projekt. Bezplatne sme testovali prítomnosť protilátok na covid-19 v krvi u našich poistencov v rámci preventívnej prehliadky. Pre tých poistencov, ktorí túto výhodu nemohli či nechceli využiť, sme vybavili 25-percentnú zľavu z poplatku za testovanie akútneho štádia ochorenia.

Za päť mesiacov (od júna do októbra 2020) využilo možnosť bezplatného testovania na protilátky a zľavnené testovanie viac ako 17-tisíc našich poistencov. Celý projekt spolupráce s laboratóriami Alpha medical poslúžil aj na odborné účely. Vďaka nemu vznikla štúdia o séro-prevalencii na covid-19. Podrobnosti nájdete na tejto stránke.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!