Časté otázky o očkovaní proti covid-19
Všeobecne o očkovaní
-
Očkovanie je najúčinnejšia ochrana pred infekčnými chorobami, na ktoré sa v minulosti často zomieralo. Chráni očkované osoby pred prenosom ochorenia a následnými komplikáciami, ale rovnako aj ich blízke osoby, na ktoré vďaka očkovaniu nemôžu ochorenie preniesť. A tak sa znižuje riziko šírenia infekcie medzi rodinnými príslušníkmi, kolegami, susedmi a inými ľuďmi v okolí. Očkovanie je prínosom pre celú spoločnosť. Ak je v populácii dostatočný podiel zaočkovaných osôb, dochádza k nepriamej ochrane tých, ktorí sa očkovať nemôžu (malé deti, pacienti s oslabenou imunitou).
-
Kolektívna imunita je efekt, ktorý dosiahneme zaočkovaním väčšiny osôb v populácii. Pretože, ak je v spoločenstve dostatočný počet jednotlivcov, ktorí absolvujú očkovanie (a teda sú výrazne odolnejší voči ochoreniu), je veľmi málo pravdepodobné, že by sa ochorenie mohlo jednoducho šíriť z človeka na človeka. Kolektívnou imunitou sa nazýva preto, že chráni celý kolektív (spoločnosť) vrátane jednotlivcov, ktorí nemôžu byť z akéhokoľvek dôvodu očkovaní. Tí sú proti šíreniu ochorenia chránení vďaka očkovaniu ostatných. Vedci odhadujú, že kolektívna imunita funguje, ak je zaočkovaných okolo 70 % ľudí.
-
Očkovanie je vpravenie očkovacej látky (vakcíny) do organizmu (najčastejšie injekciou do svalu ramena, zadku alebo stehna). Po samotnom očkovaní nastane v organizme tzv. proces imunizácie – telo na vpichnutú látku reaguje a vytvára imunitnú odpoveď, pri ktorej sa v ňom tvoria protilátky. Cieľom očkovania je práve tvorba protilátok, ktoré ostávajú v krvi očkovaného a ochránia ho pri kontakte s ochorením. Na dosiahnutie úplnej ochrany stačí pri niektorých vakcínach len jedna dávka, u iných vakcín je to viac dávok. Prvá dávka upozorní imunitný systém na prítomnosť infekcie a naštartuje imunitu. Druhá dávka už spravidla účinne chráni pred chorobou. Ak začne ochrana po rokoch klesať, stačí podať jednu dávku (napríklad očkovanie proti tetanu treba opakovať každých 15 rokov, aby bolo účinné).
-
Vďaka očkovaniu sa podarilo vyhrať boj s viacerými nebezpečnými chorobami, ktoré boli ešte nedávno najčastejšou príčinou smrti nielen detí, ale aj dospelých. To, že sa tieto ochorenia u nás ani vo svete takmer nevyskytujú, je jednak zásluhou kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti a vyšších hygienických štandardov, ale pod kontrolou ich máme najmä vďaka očkovaniu.
Medzi prvé očkovacie látky patrila vakcína proti pravým kiahňam (od roku 1796). Práve kiahňam podľahlo zo všetkých infekčných chorôb najviac ľudí. Okrem toho už nemusíme bojovať s epidémiami tuberkulózy, záškrtu, tetanu, detskej obrne, či čiernemu kašľu.
O vakcíne na covid-19
-
Pretože tým výrazne zvýšite pravdepodobnosť, že neskončíte s covidom-19 v ťažkom stave v nemocnici, ale ak naň ochoriete, choroba bude mať u vás len mierny priebeh. Tým veľmi pomôžete sebe, ale aj pacientom s inými vážnymi chorobami - dostanú sa k svojej potrebnej liečbe (na rozdiel od prvej a druhej vlny pandémie, kedy sa odkladali plánované hospitalizácie i preventívne prehliadky). Zaočkovaním zároveň u seba znížite i pravdepodobnosť prenosu nákazy na svojich blízkych. Klinické skúšanie preukázalo vysokú účinnosť vakcín aj v prípade osôb, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia covid-19, ako sú astmatici, ľudia s chronickým ochorením pľúc, cukrovkou, vysokým krvným tlakom, ochorením pečene, HIV alebo obezitou. Čím menej bude chorých na covid-19 s ťažkým priebehom, tým skôr sa potrebnej zdravotnej starostlivosti dostanú ľudia s rakovinou, cukrovkou, srdcovo-cievnymi ochoreniami a ďalšími závažnými zdravotnými problémami.
-
Presná dĺžka účinnosti vakcín zatiaľ nie je známa, prebiehajú však viaceré štúdie, ktoré sa o to snažia. Zatiaľ sa dá s určitosťou povedať, že imunita po očkovaní vakcínou Comirnaty trvá minimálne šesť mesiacov a u vakcíny Moderna takisto. Zaočkovaní vakcínou od AstraZeneca by podľa štúdie mali mať imunitu minimálne jeden rok. Výrobcovia však pripúšťajú, že s odstupom času účinnosť vakcíny klesá a kvôli novým mutáciám vírusu sa už začalo aj preočkovanie treťou dávkou.
-
Keďže delta variant je nákazlivejší, je lepšie nechať sa aj zaočkovať. Množstvo protilátok po očkovaní je vyššie ako po prekonaní covidu-19 a slovenskí vedci zistili, že úplne najvyššie sú protilátky vtedy, keď sa človek po prekonaní covidu dá aj zaočkovať.
-
Podrobný popis účinku vakcíny aj s obrázkami nájdete na tejto stránke.
-
Veľmi podobná. Napríklad MMR vakcíny proti osýpkam chránia na 97 % a proti mumpsu na 88 %. Klasické vakcíny podávané v socialistickom bloku tiež nikdy neboli účinné na 100 % a napriek tomu postupne eliminovali viaceré ochorenia v našich končinách. Povinné očkovanie detí proti tuberkulóze sa v Československu začalo v roku 1951. Napriek tomu ešte o desať rokov neskôr sa TBC u detí nezriedka vyskytovala. Hoci jej výskyt klesal, podľa zdravotníckej ročenky z roku 1962 malo aktívnu TBC stále 5-tisíc detí.
-
Vakcíny proti covidu-19, ktoré schválila Európska lieková agentúra a Štátny ústav pre kontrolu liečiv, museli splniť prísne bezpečnostné kritériá, a teda sú bezpečné na použitie v takom rozsahu, na aký dostali povolenie. Presný (odborný) popis vakcín aj s údajmi o ich bezpečnosti nájdete pre vakcínu Pfizeru tu a vakcínu Moderna tu . Klinické skúšanie týchto vakcín prebehlo spolu na vyše 70-tisícoch dobrovoľníkov. Dnes sú už zaočkované milióny ľudí po celom svete. Účinnosť a bezpečnosť vakcín sa naďalej sleduje a vyhodnocuje.
Na bezpečné a účinné používanie očkovacích látok boli do príbalových letákov zahrnuté odporúčania a opatrenia, ktoré majú zdravotnícki pracovníci a pacienti dodržiavať. Tak ako pri všetkých liekoch, aj údaje o používaní očkovacej látky sa neustále kontrolujú. Nahlásené vedľajšie účinky sa dôkladne hodnotia a zabezpečujú sa nevyhnutné kroky na ochranu pacientov.
-
Vakcíny nespôsobujú neplodnosť. Dôkazom je fakt, že 23 žien, ktoré boli zapojené do klinických štúdií vakcíny od Pfizeru, následne otehotnelo. Takisto aj fakt, že k 26. júlu 2021 sa v USA tisícky žien nahlásili do registra CDC, že po očkovaní otehotneli. Naopak, štúdie ukázali znížený počet a kvalitu spermií u mužov, ktorí prekonali covid-19. Vakcína teda počatiu nebráni, ale ochorenie covid-19 mu brániť môže.
-
ADE syndróm bol popísaný v prípade vakcíny proti horúčke Dengue alebo osýpkam, kde vo vnímavej populácii (nie u všetkých očkovaných ľudí) spôsobila silnejšie príznaky po infekcii. ADE však nie je bežnou nežiadúcou reakciou všetkých vakcín, navyše sa nepretržite jej výskyt monitoruje. Napriek dvom miliardám zaočkovaných a rozšíreniu nových mutácií vírusu neexistujú žiadne dôkazy o jeho existencii pri vakcínach proti covidu-19.
-
Príbalový leták vakcíny Comirnaty od Pfizeru/BioNTech nájdete tu , príbalový leták vakcíny Moderna nájdete tu, príbalový leták vakcíny AstraZeneca nájdete tu, príbalový leták vakcíny Janssen nájdete tu a príbalový leták vakcíny Sputnik V nájdete tu.
-
Na Slovensku sa očkuje vakcínou Comirnaty od firiem Pfizer a BioNTech, vakcínou Spikevax od spoločnosti Moderna a vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. Očkovanie vakcínou Vaxzevria od AstraZeneca a Sputnikom V od Gamalejovho inštitútu už bolo ukončené.
-
Vo svete vyvinuli niekoľko druhov rôznych vakcín proti covidu-19. Napríklad v Číne používajú vakcínu, ktorá obsahuje samotný vírus covidu-19. Vakcíny používané v Európe vírus covidu neobsahujú. Dopravia do tela iba „návod na poskladanie“ jednej jeho bielkoviny alebo priamo túto bielkovinu. Vakcíny od Pfizeru a Moderny majú tento „návod“ v tukovom obale, vakcína od AstraZeneca ho do tela dopraví na oslabenom adenovíruse, ktorý sa nemôže množiť. Vakcína firmy Johnson & Johnson dopraví tiež na oslabenom adenovíruse do tela už hotovú bielkovinu z kúsočkov výbežkov koronavírusu. O tom, ako vakcíny fungujú, sa viac dočítate na tejto stránke .
-
Najčastejšie vedľajšie účinky pozorované v klinickom skúšaní boli zvyčajne miernej alebo strednej intenzity a v priebehu niekoľkých dní po očkovaní ustúpili. Patrili medzi ne bolesť a opuch v mieste podania injekcie, únava, zimnica, horúčka, opuchnuté alebo bolestivé lymfatické uzliny pod ramenami, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, nauzea (nutkanie na vracanie) a vracanie. Postihli viac ako 1 osobu z 10.
Začervenanie, žihľavka a vyrážka v mieste podania injekcie a vyrážka sa vyskytli u menej ako jednej osoby z 10. Svrbenie v mieste podania injekcie, bolesť v končatinách, zväčšenie lymfatických uzlín, ťažkosti so spánkom a pocit nevoľnosti postihli menej ako jednu osobu zo 100.
Opuch tváre, ktorý sa môže vyskytnúť u osôb, ktoré v minulosti dostali kozmetické injekcie do tváre, a svalová slabosť na jednej strane tváre (akútna periférna faciálna paralýza alebo ochrnutie) sa vyskytli zriedkavo, a to u menej ako jednej osoby z 1 000.
U osôb, ktorým sa podávala očkovacia látka, zaznamenali alergické reakcie vrátane veľmi malého počtu ťažkých (anafylaktických) alergických reakcií.
K veľmi zriedkavým vedľajším účinkom patrí napríklad pri vakcíne Janssen Guillainov-Barrého syndróm - k 22.7.2021 sa vyskytol u 108 ľudí z 21 miliónov zaočkovaných.
Podobne veľmi zriedkavými prejavmi môžu byť u vakcín Comirnaty a Spikevax zápal srdcového svalu alebo jeho obalu. V rámci Európskeho hospodárskeho spoločenstva sa do konca mája vyskytlo 283 takýchto prípadov zo 177 miliónov podaných dávok vakcíny Comirnaty a 38 prípadov z 20 miliónov podaných dávok vakcíny Spikevax.
U vakcíny Vaxzevria je veľmi zriedkyvým vedľajším účinkom vznik krvných zrazenín. Do 4.4.2021 bolo po podaní viac ako 34 miliónov injekcií tejto vakcíny hlásených 221 prípadov trombózy.
Aktuálne údaje o nežiadúcich účinkoch na Slovensku uverejňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv na svojom webe tu. K 29.9.2021 bolo u nás podaných spolu 4,7 milióna dávok vakcín (1. + 2. dávky) a nahlásených 8,6-tisíc podozrení na vedľajšie účinky, čo predstavuje 0,18 %.
-
Zaočkovaní nemôžu byť ľudia, ktorí vedia, že sú alergickí na jednu zo zložiek očkovacej látky uvedených v časti 6 príbalového letáku k vakcíne Moderna alebo príbalového letáku k vakcíne Comirnaty a tiež príbalového letáku k vakcíne AstraZeneca. Ale aj príbalového letáku k vakcíne Janssen a Sputnik V. Očkovať sa nemôžu ani ľudia v akútnom štádiu iného ochorenia. Zároveň druhou dávkou vakcíny Vaxzevria nesmú byť zaočkovaní ľudia, u ktorých sa po prvej dávke vyskytli krvné zrazeniny s nízkymi hladinami krvných doštičiek.
Očkovanie detí od 12 rokov je možné vakcínou Comirnaty a Spikevax.
-
O ľuďoch s oslabeným imunitným systémom existujú iba obmedzené dôkazy. Hoci „odpoveď“ ľudí s oslabeným imunitným systémom na očkovaciu látku nie je až taká dobrá, neexistujú žiadne výhrady týkajúce sa bezpečnosti. Aj ľudia s oslabenou imunitou môžu byť zaočkovaní, keďže im hrozí väčšie riziko ochorenia na covid-19.
-
Americké centrum pre prevenciu (CDC) zmenilo svoj postoj k očkovaniu tehotných žien na základe podrobnej analýzy dát a dlhodobého výskumu. Pôvodne očkovanie tehotných odporúčalo až po zvážení všetkých prínosov a rizík, koncom septembra 2021 však vyhlásilo, že očkovanie je pre tehotné ženy i dojčiace matky bezpečné.
-
Ľudia, ktorí vedia, že sú alergickí na jednu zo zložiek očkovacej látky uvedených v časti 6 príbalového letáku, by nemali dostať túto vakcínu. U osôb očkovaných touto očkovacou látkou sa pozorovali alergické reakcie (reakcie z precitlivenosti). Od začiatku používania očkovacej látky v rámci očkovacích kampaní sa vyskytol veľmi malý počet prípadov anafylaxie (ťažkej alergickej reakcie). Tak, ako všetky iné očkovacie látky, aj vakcíny proti covidu-19 sa majú podávať len pod lekárskym dohľadom. Ak sa po podaní prvej dávky vyskytne ťažká alergická reakcia, druhá dávka sa neodporúča.
-
Nie, pred očkovaním sa na covid-19 netestuje.
-
Očkovanie sa v takomto prípade odporúča po 14 dňoch od prekonania covidu-19.
-
Je to možné, ale s nižšou pravdepodobnosťou. Štúdia z Izraela ukazuje, že až 89 % zaočkovaných vakcínou od Pfizeru nie je infekčných. Viac si o štúdii prečítate tu. Aj štúdia z Veľkej Británie ukazuje, že pravdepodobnosť infekčnosti zaočkovaných je až o 50 % nižšia, než u ľudí bez vakcíny. Aj keď iná štúdia CDC ukázala, že vírusová nálož u očkovaných a neočkovaných je podobná, u očkovaných klesá oveľa rýchlejšie. Zároveň vírusová nálož nehovorí nič o infekčnosti.
-
Po prvej dávke vakcíny Moderna testy ukázali vysokú účinnosť (80,2 %), po druhej dávke to bolo 94,1 %. Vakcína od Pfizeru mala po prvej dávke účinnosť 52 %, po druhej 95%.
Pri delta variante vírusu je však účinnosť len jednej dávky vakcín slabšia. Výskum ukázal, že jedna dávka pri vakcínach od Pfizeru a AstryZeneca je proti delte účinná len zhruba na 30 %. Preto je dôležité nechať si pichnúť obe dávky.
-
Výrobcovia vakcín neustále preverujú, či sú ich očkovacie látky účinné aj voči mutáciam koronavírusu. Najnovšia štúdia potvrdila účinnosť vakcín od Pfizeru a AstraZeneca aj proti delta variante vírusu. Vakcíny znižujú riziko nákazy pri delte o 88 %, resp. 67 % a dokonca o 96 % znižujú riziko ťažkého priebehu ochorenia, teda hospitalizácií (tabuľka 9 tejto prílohy).
-
Lebo žiadna vakcína nie je účinná na 100 %. Ale takýchto prípadov je len zlomok z toho, koľko ľudí by s covidom skončilo v nemocnici bez očkovania. Vakcíny chránia pred hospitalizáciou na 93 % až 96 %. Keď skončí v nemocnici niekto očkovaný, väčšinou ide o tých najzraniteľnejších, kde imunita správne nezareagovala. Stále je to však len pár percent z celkového počtu. Na Slovensku bolo k 7.10.2021 zo všetkých pacientov hospitalizovaných pre covid-19 až 83 % bez kompletného očkovania.
Očkovacia logistika
-
Zaočkovať sa prvou a druhou dávkou môžete dať aj bez registrácie, stačí sa dostaviť do ktoréhokoľvek očkovacieho centra v čase uvedenom na tejto stránke. Stále sa však dá na očkovanie aj zaregistrovať (na tejto stránke) a počkať na pridelený termín. Postup preočkovania treťou dávkou sa momentálne pripravuje.
-
Očkovanie môžete podstúpiť v niektorom z vakcinačných (očkovacích) centier, ale aj u svojho všeobecného lekára alebo pediatra, ak o to prejavil záujem a podpísal zmluvu s ministerstvom zdravotníctva. V takom prípade sa nemusíte registrovať prostredníctvom formulára na stránke korona.gov.sk, ale sa objednáte priamo u svojho lekára. Všeobecní lekári očkujú vakcínou Comirnaty, ktorá je vhodná aj pre deti od 12 rokov.
-
Typ vakcíny si vybrať nemôžete. Zaočkujú vás vakcínou, ktorá bude v tom čase v očkovacom centre alebo u lekára dostupná.
-
Pred očkovaním nie je potrebné dodržiavať žiadne špeciálne nariadenia. Na očkovanie by ste však mali prísť v dobrom zdravotnom stave (ak sa necítite dobre, je lepšie sa preobjednať na iný termín). Ak chcete ísť na očkovanie, nemôžete byť v tom čase v karanténe. Ak ste sa v minulosti stretli s alergickou reakciou na očkovanie, informujte o tom vopred zdravotnícky personál. Po očkovaní je potrebné zostať v priestore na to určenom na pozorovanie, aby sa predišlo prípadným vážnym komplikáciám. Po absolvovaní očkovania lekári odporúčajú nekonzumovať alkoholické nápoje a vyhnúť sa nadmernej fyzickej aktivite. Po prvej dávke očkovania by ste ďalšiu mali dostať po 21 dňoch (Pfizer), respektíve po 28 dňoch (Moderna). Bolesť prípadne horúčku po očkovaní môžete zmierniť liekmi proti bolesti (najlepšie s účinnou látkou paracetamol, napríklad Paralen alebo Panadol).
-
Očkovaciu látku vám podajú injekčne do ramena. Následne je nutné, aby ste minimálne 15 minút počkali na mieste na to určenom. Zdravotníci vás budú sledovať, aby v prípade potreby vedeli zasiahnuť, ak by sa u vás prejavili vedľajšie účinky vakcíny (deje sa tak u minimálneho počtu očkovaných). Ak ste pacient, ktorý trpí alergickou reakciou, imunitným ochorením alebo ste sa už stretli s nežiaducimi účinkami po podaní inej vakcíny, predlžuje sa tento čas na minimálne 30 minút.
-
Na vytvorenie dostatočnej ochrany proti ochoreniu musíte u dvojzložkových vakcín dostať obe dávky v stanovenom intervale. Termín podania druhej dávky vám oznámia po podaní prvej dávky, nie je potrebné sa naň registrovať. Je potrebné tieto termíny dodržať, pretože inak sa môže znížiť účinok vakcíny. Pripravuje sa už aj preočkovanie treťou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech.
-
Chránený pred týmto ochorením ste približne po 7- až 14-tich dňoch od podania druhej dávky vakcíny, resp. 21 dní od prvej dávky vakcíny Janssen.
-
Áno, zriadilo ju ministerstvo zdravotníctva. Na čísle 0800 174 174 vám v čase od 8:00 do 20:00 zodpovedia všetky otázky k očkovaniu proti covidu-19.