Máte obavy z očkovania?

Je to úplne prirodzené. Akékoľvek správy o vakcínach vždy vyvolávajú otázky , tvrdí profesorka Heidi Larson z Londýnskej univerzity, ktorá sa dlhodobo zaoberá obavami ľudí z očkovania.

Nedôveru v očkovanie môže podľa psychológa Karola Kováča z Inštitútu stresu spôsobovať strach z neznámeho, ale aj z toho, že budeme donútení dať sa zaočkovať. Byť do niečoho „dotlačený" môže podľa neho automaticky vyvolať odpor u mnohých ľudí. Podľa prieskumu agentúry Median pre RTVS z prvej polovice januára 2021 súhlasí s očkovaním 53 % obyvateľov Slovenska.

ockovanie-obavy.png

Odborníci varujú , že váhanie a neochota ľudí dať sa zaočkovať môžu predĺžiť čas, kým sa vybuduje kolektívna imunita voči koronavírusu, čím sa oddiali výhra nad pandémiou a návrat k bežnému životu.

Prečo vznikajú pochybnosti?

Aktuálna situácia je poznačená neistotou v rôznych oblastiach. Takmer každý týždeň platia nové pravidlá bez predošlých upozornení, ľudia si nedokážu dlhodobejšie naplánovať svoj život. Očkovanie je pre nich ďalšou nepoznanou novinkou, ktorá môže strach znásobovať.

Strach a obavy z bezpečnosti vakcín sú tu od počiatku očkovania v 18. storočí. Aktuálnym príkladom je očkovanie proti chrípke. Svetová zdravotnícka organizácia ho odporúča a odborníci na celom svete ho považujú za účinné opatrenie. Napriek tomu počet ľudí zaočkovaných proti chrípke je veľmi nízky, dokonca aj v krajinách s rozvinutým zdravotným systémom. Štúdia mexických vedcov potvrdzuje, že strach z nepriaznivých účinkov odradil verejnosť od prijatia očkovacej látky. Príčinou tohto univerzálneho fenoménu sú mýty a dezinformácie spojené s očkovaním, ako napríklad presvedčenie, že vakcína je pôvodcom choroby. Vyskytujú sa aj názory o slabej účinnosti vakcín, niektorí ľudia odmietajú lekársku starostlivosť alebo nedôverujú systému zdravotnej starostlivosti.

„Emócia vyhráva nad rozumom. Ako pri výbere automobilu, nákupe oblečenia, politických voľbách, tak aj pri očkovaní," hovorí Karol Kováč.

Strach z ihiel

Nikto neobľubuje injekcie, ale niektorým naháňa predstava, že im ihla prepichne kožu, skutočný strach a úzkosť. Predpokladá sa, že injekciám či odberom krvi sa z tohto dôvodu vyhýba každý desiaty človek. Keď svoju úzkosť neriešia, z o strachu sa časom stane fóbia . Potom dokáže pomôcť už iba psychológ alebo psychiater.

Dobrou správou je, že mierny strach z ihiel dokáže človek zvládnuť sám cvičením relaxačných techník, pomáha aj sústrediť sa na výsledok . V prípade očkovania proti covidu-19 to znamená uvedomiť si, že očkovaním ochránite seba aj ostatných - najmä tých najzraniteľnejších.

Ako zvládnuť strach z ihiel

V spolupráci s Inštitútom stresu vám prinášame jednu z techník, ako dostať svoj strach z ihiel pod kontrolu. Ide o techniku, pri ktorej sa ľudia postupne v malých krokoch vystavujú situácii, z ktorej majú strach.

Stres a očkovanie alebo upokojte svoje obavy

Desaťročia výskumu ukazujú, že depresia, stres, osamelosť a zlý životný štýl môžu oslabiť činnosť imunitného systému a znížiť účinnosť niektorých vakcín . Ak je váš problém spojený so stresom a nervozitou, môžete podniknúť určité kroky na upokojenie. Vedci odporúčajú napríklad cvičenie a dobrý spánok pred očkovaním .

Ako dokážete znížiť úroveň svojho stresu:

  • Rozptyľujte sa, keď čakáte . Vezmite si so sebou hru, knihu, hudbu alebo film - niečo, čo vás úplne zaujme, takže počas čakania nebudete myslieť len na očkovanie.
  • Dýchajte . Sústreďte sa na pomalé a hlboké nádychy. Dýchajte do brucha. Hlboké dýchanie pomáha ľuďom uvoľniť sa.
  • Sústreďte sa na niečo v miestnosti . Nájdite na stene obrázok, plagát alebo tabuľu. Sústreďte sa na detaily. Ak sa napríklad pozeráte na obraz, skúste spočítať počet kvetov v záhrade. Alebo si v mysli hovorte čo najviac slov podľa písmen na tabuli. Zamerajte sa na správu z plagátov a popremýšľajte, ako by vás mohla ovplyvniť. Nech už to bude čokoľvek, sústreďte sa na niečo iné ako na samotný vpich ihly.
  • Uvoľnite svalstvo ruky . Ak ste v napätí, môže očkovanie viac bolieť - najmä ak napnete oblasť v mieste vpichu.
  • Pred očkovaním neváhajte povedať lekárovi alebo zdravotnej sestre, že ste nervózny. Zdravotníci majú skúsenosti s ľuďmi, ktorí prežívajú strach z očkovania a pomôžu vám zachovať pokoj.

TIP pre vás: Vyskúšajte tieto konkrétne tipy , ako si udržať psychickú pohodu.

„Či už máte strach z ihiel, alebo máte obavy z možných rizík spojených s vakcínami, je pravdepodobné, že raz tento problém budete musieť zvládnuť. Skúste si odpovedať na otázky, prečo je dôležité sa dať zaočkovať. Hľadajte vedecky podložené informácie a pokúste sa zostať objektívny a racionálny," odporúča zakladateľ Inštitútu stresu, psychológ Karol Kováč.

Nežiaduce účinky po očkovaní často vyvoláva psychika
26.07.2021

Nežiaduce účinky po očkovaní často vyvoláva psychika

Dnešné vakcíny prešli masívnymi klinickými skúškami a dlhodobé vedľajšie účinky nie sú praktický reálne, na rozdiel od dlhodobých následkov covidu-19, upozorňuje hlavná epidemiologička siete ProCare a Svet zdravia MVDr., Mgr. Jana Skalová.
Čítajte ďalej