Máte obavy z očkovania?

Je to úplne prirodzené. Akékoľvek správy o vakcínach vždy vyvolávajú otázky , tvrdí profesorka Heidi Larson z Londýnskej univerzity, ktorá sa dlhodobo zaoberá obavami ľudí z očkovania.

Nedôveru v očkovanie môže podľa psychológa Karola Kováča z Inštitútu stresu spôsobovať strach z neznámeho, ale aj z toho, že budeme donútení dať sa zaočkovať. Byť do niečoho „dotlačený" môže podľa neho automaticky vyvolať odpor u mnohých ľudí. Podľa prieskumu agentúry Median pre RTVS z prvej polovice januára 2021 súhlasí s očkovaním 53 % obyvateľov Slovenska.

ockovanie-obavy.png

Odborníci varujú , že váhanie a neochota ľudí dať sa zaočkovať môžu predĺžiť čas, kým sa vybuduje kolektívna imunita voči koronavírusu, čím sa oddiali výhra nad pandémiou a návrat k bežnému životu.

Prečo vznikajú pochybnosti?

Aktuálna situácia je poznačená neistotou v rôznych oblastiach. Takmer každý týždeň platia nové pravidlá bez predošlých upozornení, ľudia si nedokážu dlhodobejšie naplánovať svoj život. Očkovanie je pre nich ďalšou nepoznanou novinkou, ktorá môže strach znásobovať.

Strach a obavy z bezpečnosti vakcín sú tu od počiatku očkovania v 18. storočí. Aktuálnym príkladom je očkovanie proti chrípke. Svetová zdravotnícka organizácia ho odporúča a odborníci na celom svete ho považujú za účinné opatrenie. Napriek tomu počet ľudí zaočkovaných proti chrípke je veľmi nízky, dokonca aj v krajinách s rozvinutým zdravotným systémom. Štúdia mexických vedcov potvrdzuje, že strach z nepriaznivých účinkov odradil verejnosť od prijatia očkovacej látky. Príčinou tohto univerzálneho fenoménu sú mýty a dezinformácie spojené s očkovaním, ako napríklad presvedčenie, že vakcína je pôvodcom choroby. Vyskytujú sa aj názory o slabej účinnosti vakcín, niektorí ľudia odmietajú lekársku starostlivosť alebo nedôverujú systému zdravotnej starostlivosti.

„Emócia vyhráva nad rozumom. Ako pri výbere automobilu, nákupe oblečenia, politických voľbách, tak aj pri očkovaní," hovorí Karol Kováč.

Strach z ihiel

Nikto neobľubuje injekcie, ale niektorým naháňa predstava, že im ihla prepichne kožu, skutočný strach a úzkosť. Predpokladá sa, že injekciám či odberom krvi sa z tohto dôvodu vyhýba každý desiaty človek. Keď svoju úzkosť neriešia, z o strachu sa časom stane fóbia . Potom dokáže pomôcť už iba psychológ alebo psychiater.

Dobrou správou je, že mierny strach z ihiel dokáže človek zvládnuť sám cvičením relaxačných techník, pomáha aj sústrediť sa na výsledok . V prípade očkovania proti covidu-19 to znamená uvedomiť si, že očkovaním ochránite seba aj ostatných - najmä tých najzraniteľnejších.

Ako zvládnuť strach z ihiel

V spolupráci s Inštitútom stresu vám prinášame jednu z techník, ako dostať svoj strach z ihiel pod kontrolu. Ide o techniku, pri ktorej sa ľudia postupne v malých krokoch vystavujú situácii, z ktorej majú strach.

Stres a očkovanie alebo upokojte svoje obavy

Desaťročia výskumu ukazujú, že depresia, stres, osamelosť a zlý životný štýl môžu oslabiť činnosť imunitného systému a znížiť účinnosť niektorých vakcín . Ak je váš problém spojený so stresom a nervozitou, môžete podniknúť určité kroky na upokojenie. Vedci odporúčajú napríklad cvičenie a dobrý spánok pred očkovaním .

Ako dokážete znížiť úroveň svojho stresu:

  • Rozptyľujte sa, keď čakáte . Vezmite si so sebou hru, knihu, hudbu alebo film - niečo, čo vás úplne zaujme, takže počas čakania nebudete myslieť len na očkovanie.
  • Dýchajte . Sústreďte sa na pomalé a hlboké nádychy. Dýchajte do brucha. Hlboké dýchanie pomáha ľuďom uvoľniť sa.
  • Sústreďte sa na niečo v miestnosti . Nájdite na stene obrázok, plagát alebo tabuľu. Sústreďte sa na detaily. Ak sa napríklad pozeráte na obraz, skúste spočítať počet kvetov v záhrade. Alebo si v mysli hovorte čo najviac slov podľa písmen na tabuli. Zamerajte sa na správu z plagátov a popremýšľajte, ako by vás mohla ovplyvniť. Nech už to bude čokoľvek, sústreďte sa na niečo iné ako na samotný vpich ihly.
  • Uvoľnite svalstvo ruky . Ak ste v napätí, môže očkovanie viac bolieť - najmä ak napnete oblasť v mieste vpichu.
  • Pred očkovaním neváhajte povedať lekárovi alebo zdravotnej sestre, že ste nervózny. Zdravotníci majú skúsenosti s ľuďmi, ktorí prežívajú strach z očkovania a pomôžu vám zachovať pokoj.

TIP pre vás: Vyskúšajte tieto konkrétne tipy , ako si udržať psychickú pohodu.

„Či už máte strach z ihiel, alebo máte obavy z možných rizík spojených s vakcínami, je pravdepodobné, že raz tento problém budete musieť zvládnuť. Skúste si odpovedať na otázky, prečo je dôležité sa dať zaočkovať. Hľadajte vedecky podložené informácie a pokúste sa zostať objektívny a racionálny," odporúča zakladateľ Inštitútu stresu, psychológ Karol Kováč.

Hrozba závažných nežiaducich účinkov je nepatrná

Závažné nežiaduce účinky po očkovaní proti covidu-19 sa k 21.7.2021 podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv vyskytli len u 0,031 % zo všetkých ľudí, ktorí na Slovensku dostali aspoň jednu dávku niektorej z vakcín. Teda u 694 ľudí z 2 222 514 očkovaných, pričom s vakcínou môžu súvisieť 4 úmrtia. Celú správu nájdete tu.

Vážne nežiaduce účinky po očkovaní na Slovensku k 21. júlu 2021

Typ vakcíny Počet zaočkovaných aspoň jednou dávkou Počet závažných hlásení o vedľajších účinkoch Percento
Pfizer 1 514 017 359 (1 úmrtie) 0,024 %
Moderna 233 938 61 (1 úmrtie) 0,026 %
Astrazeneca 437 391 259 (2 úmrtia) 0,059 %
Johnson&Johnson 22 609 14 0,061 %
Sputnik V 14 559 1 0,007 %

O tom, že týchto prípadov nie je veľa, svedčia aj údaje, ktoré nám nahlasujú lekári vo vykázanej zdravotnej starostlivosti. Porovnali sme tieto údaje u dvoch najčastejších diagnóz, ktoré sa dávajú do súvislosti s očkovaním proti covidu-19. Cievne mozgové príhody u žien a zápaly srdca (myokardu alebo perikardu) u mužov. V porovnaní s rokom pred pandémiou počet pacientov s týmito diagnózami u našich poistencov nenarástol, naopak, je ich menej.

Cievne mozgové príhody u žien poistených v Dôvere


pol roka 2019 pol roka 2021
do 20 r. 5 1
20 - 29 r. 12 5
30 - 39 r. 13 9
40 - 49 r. 39 46
50 - 59 r. 98 82
60 + 733 593

Kým za pol roka 2019 postihla cievna mozgová príhoda 17 našich poisteniek do 30 rokov a 52 poisteniek do 50 rokov. Počas prvého pol roka 2021, teda v čase prebiehajúceho očkovania, postihla cievna mozgová príhoda len 6 poisteniek do 30 rokov a 55 poisteniek od 30 do 50 rokov. Osud týchto ľudí nám nie je ľahostajný, a preto spolupracujeme aj s takými špecializovanými pracoviskami ako je špičková liečebňa v Hlohovci pre pacientov po mozgových príhodách.

Zápaly srdca (myokardu a perikardu) u mužov poistených v Dôvere


pol roka 2019 pol roka 2021
do 20 r. 10 2
20 - 29 r. 12 5
30 - 39 r. 5 4
40 - 49 r. 4 6
50 - 59 r. 4 1
60 + 19 4

Podobne je to so zápalmi srdca u mužov. Za pol roka 2019 tento problém postihol 10 našich poistencov do 20 rokov a 17 našich poistencov od 20 do 40 rokov. Za prvého pol roka 2021 to však boli len dvaja poistenci do 20 rokov a 9 poistencov od 20 do 40 rokov.

Podobné dáta o raritnom výskyte závažných nežiaducich účinkov vakcín sú z celého sveta. U vakcín Comirnaty a Spikevax sa zápal srdcového svalu alebo jeho obalu v rámci Európskeho hospodárskeho spoločenstva do konca mája vyskytol v 283 prípadoch zo 177 miliónov podaných dávok vakcíny Comirnaty a 38 prípadov z 20 miliónov podaných dávok vakcíny Spikevax.

U vakcíny Vaxzevria bolo do 4.4.2021 po podaní viac ako 34 miliónov injekcií tejto vakcíny hlásených 221 prípadov trombózy.

K veľmi zriedkavým vedľajším účinkom patrí tiež pri vakcíne Janssen Guillainov-Barrého syndróm - k 22.7.2021 sa vyskytol u 108 ľudí z 21 miliónov zaočkovaných.

06.12.2023

Nežiaduce účinky po očkovaní často vyvoláva psychika

Dnešné vakcíny prešli masívnymi klinickými skúškami a dlhodobé vedľajšie účinky nie sú praktický reálne, na rozdiel od dlhodobých následkov covidu-19, upozorňuje hlavná epidemiologička siete ProCare a Svet zdravia MVDr., Mgr. Jana Skalová.
Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!