Ako neskončiť v nemocnici

Zápal pľúc, bronchitída, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, neurologické ochorenia a s nimi spojené bolesti, únava, horúčky, v najváženejších stavoch až problémy so srdcom. Povedali by ste, že na počiatku týchto chorôb mohla byť obyčajná chrípka? Nepodceňujte ju, ide o jedno z najzávažnejších infekčných ochorení dýchacieho systému.

Publikované: 21. 10. 2015

Šíri sa vzduchom

Ako neskončiť v nemocnici Chrípková sezóna trvá od októbra do februára. Najviac ohrozuje deti do dvoch rokov, tehotné ženy, starších ľudí, ale aj tých, ktorí dlhodobo trpia na chronické zdravotné problémy. Počas poslednej sezóny ochorelo na chrípku minimálne 55-tisíc poistencov Dôvery. Hovoríme o tých, ktorí navštívili lekára. Až 32-tisíc z nich boli mladí do 18 rokov vrátane 13-tisíc detí do 6 rokov.

Vírus chrípky sa šíri vzduchom malými kvapôčkami. Chorý môže nakaziť svojich rodinných príslušníkov,  kolegov alebo známych pri hovorení, kašli alebo pri kýchaní. Preto je dôležité ležať doma v posteli a nebehať po vonku. Inkubačná doba (doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia  prvých príznakov) je jeden až tri dni.

Ideálne teraz

Ako prevenciu pred chrípkou a vážnejšími zdravotnými komplikáciami odporúčame očkovanie. Ideálny čas je práve teraz, v mesiacoch október a november. Navyše, očkovanie je pre poistencov Dôvery zadarmo. V rámci našich nadštandardných výhod vám ho kompletne preplatíme. Ochrana pretrváva zhruba rok.

Že očkovanie aj tak nepomôže? Žiadna vakcína nemá účinnosť 100%. Očkovanie však dokáže zabrániť vzniku chrípky u 70 – 90 % očkovaných. Vzhľadom na to, že vírus chrípky sa neustále mení, vakcíny sú prispôsobené každý rok.

Ako na to?

Navštívte svojho všeobecného lekára alebo pediatra. Predpíše vám recept na vakcínu, ktorú si bezplatne vyzdvihnete v lekárni. Potom sa vráťte do ambulancie, aby vás zaočkoval váš všeobecný lekár a deti pediater.

Nestihli ste sa zaočkovať a ochoreli ste?

Ak ste už ochoreli, sústreďte sa na liečenie. Zostaňte v teple, nechoďte do práce, ani do školy, aby ste vírus nešírili. Škodili by ste sebe aj ostatným. Zaľahnite do postele, izolujte sa, majte dostatočný prísun vitamínov, najmä C, E, A a D. Je potrebné piť veľa tekutín, odporúčame bylinkové čaje, lieky na tlmenie teploty, proti kašľu či bolesti hrdla. Pomáhajú aj recepty starých mám, ako med a cesnak.