7 z 10 Slovákov trápi stres

Leto sme strávili na cestách za zdravím. Počas augusta a septembra sme navštívili 24 miest, 5.000 záujemcom sme odmerali základné zdravotné hodnoty a viac ako tisícke aj povedali, ako je na tom so zvládaním stresu.

Publikované: 21. 10. 2015

Jedinečný projekt

Festival zdravia sme zamerali na starostlivosť o zdravie a prevenciu pred ochoreniami. Každému návštevníkovi umožnil preveriť si zdravotný stav rôznymi meraniami a hlavne ponúkol rady expertov, ako byť zdravý a fit. Kto prišiel, určite neoľutoval. Návštevníci si zacvičili pod dohľadom profesionálnych fitnes trénerov, ochutnali zdravé sladkosti a odniesli si tipy na kvalitnejší spánok a oddych.

Zdravie na prvom mieste

Takmer 5.000 záujemcom sme zmerali zdravotné hodnoty, ako tlak, hodnotu BMI indexu, hladinu glukózy, cholesterolu, či urobili komplexnú analýzu zdravotného stavu. Na Festivale zdravia nechýbal ani náš projekt Moja krvná skupina, vďaka ktorému sa až 9.500 ľudí dozvedelo viac o darovaní krvi a zistilo, akú má krvnú skupinu.

7 z 10 Slovákov trápi stres Ako sme na tom so stresom?

Súčasťou „zdravého“ programu bolo aj meranie hladiny stresu. Práve ten je jedným zo spúšťačov najrôznejších ochorení a vážne ohrozuje naše zdravie. Hladinu stresu si nechalo zmerať viac ako 1.000 záujemcov. Ak ste sa v našich stánkoch v niektorom z miest zastavili, pravdepodobne už viete, ako ste na tom so stresom vy. Odborníci z Inštitútu stresu porovnali výsledky meraní a priniesli zaujímavé zistenia.

Stresujeme stále viac

Zvýšenej hladine stresu každodenne čelia až siedmi z desiatich Slovákov.

„Ideálny stav stresového skóre sme zistili len u tretiny vyšetrených, čo nie je veľmi dobrý výsledok. U ôsmich percent ľudí bolo stresové zaťaženie dokonca extrémne vysoké,“ dodal k štatistike psychológ z Inštitútu stresu Karol Kováč.

Najhoršie výsledky v meraniach dosiahli ľudia vo vekovej kategórii tesne pred dôchodkom, teda 50- až 64-roční. Nielenže sú vystavení najväčšiemu stresu, ale zároveň je ich schopnosť zvládnuť stresové situácie najslabšia.

Milióny liekov

Stres je okrem iného aj hlavným spúšťačom psychických ochorení. V posledných rokoch rastie počet poistencov s duševnými poruchami alebo s poruchami správania, pribúda počet užívateľov liekov na psychiku aj návštev u psychiatra. Potvrdzujú to aj štatistiky našej poisťovne. Medzi poistencami s týmito ochoreniami sú prevažne ľudia vo veku od 51 do 60 rokov, ktorých trápi nezamestnanosť, sťažené uplatnenie sa na trhu práce, ale aj častejšie telesné ochorenia.

Psychiatri v súvislosti s duševnými poruchami predpíšu len poistencom Dôvery ročne zhruba milión balení liekov. Ich spotreba zároveň neustále rastie.

Ženy verzus muži

Podľa štatistík sú na stres náchylnejšie ženy. Nejakým typom duševnej poruchy vlani trpelo 96-tisíc z nich, kým mužov s takouto diagnózou bola len polovica. V skutočnosti sú však psychické problémy, ktoré so stresom úzko súvisia, u mužov minimálne rovnako časté, ale psychiatra vyhľadá len máloktorý muž.

Vyhnite sa mu

Rozhodne sa to celkom nedá, pretože so stresovými situáciami sa stretávame prakticky každodenne. Dlhodobé vystavenie stresu však negatívne pôsobí na naše zdravie, preto by sme sa mali naučiť, ako stresu účinne predchádzať.

Rozhodne by ste mali:
1.    Športovať a hýbať sa.
2.    Relaxovať, vedieť vypnúť a oddychovať.
3.    Dodržiavať zdravý životný štýl.
4.    Myslieť pozitívne.
5.    Stretávať sa s blízkymi, kamarátmi aj známymi.
6.    Venovať sa záujmom, ktoré vás napĺňajú.