Viete, ktoré očkovania vám preplatíme?

Mnohé očkovania sú pre deti či dospelých povinné a zdravotné poisťovne ich preplácajú. Ak sa však chcete dať zaočkovať dobrovoľne, počítajte s tým, že si za vakcínu priplatíte. Našim poistencom preplatíme viaceré očkovania alebo im na ne prispejeme.

Aktualizované: 26. 05. 2016

Každá zdravotná poisťovňa je povinná preplatiť svojim poistencom takzvané povinné očkovania. Ide napríklad o očkovanie proti detskej obrne, tetanu, čiernemu kašľu atď. Ich podanie sa riadi očkovacím kalendárom a upozorní vás na ne všeobecný lekár, prípadne pediater. Existuje však aj mnoho odporúčaných očkovaní.

Svojim poistencom preplatíme tieto očkovania alebo im na ne prispejeme:

Očkovanie proti chrípke

Viete, ktoré očkovania vám preplatíme? Chrípka je závažné infekčné ochorenie dýchacieho systému, ktoré spôsobuje ťažké komplikácie, ako zápal pľúc, bronchitída, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha či neurologické ochorenia. Najviac ohrozuje deti, tehotné ženy a starších ľudí.

Očkovanie proti chrípke preplatíme každému nášmu poistencovi vždy od októbra do konca februára. Stačí zájsť za svojím lekárom alebo pediatrom.

Viac o očkovaní proti chrípke sa dozviete na tejto stránke.

Očkovanie proti vírusu HPV

Viete, ktoré očkovania vám preplatíme? HPV, nazývaný aj ľudský papilomavírus, postihuje ženy aj mužov. Väčšina typov vírusu je relatívne neškodná, niektoré však môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice a zapríčiniť zdravotné komplikácie aj u chlapcov a mužov.

Od 1. apríla 2016 poskytneme príspevok vo výške až do 70 % z ceny vakcíny deťom (dievčatám aj chlapcom) vo veku od trinásteho do osemnásteho roku.
Výška príspevku závisí od dĺžky poistenia u nás. 

Viac o očkovaní proti vírusu HPV sa dozviete na tejto stránke.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Viete, ktoré očkovania vám preplatíme? Ak chodíte často do prírody alebo sa pohybujete v lokalitách s vysokým výskytom kliešťov, dajte sa zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde. Ide o vážne ochorenie nervovej sústavy, ktoré sa prenáša pohryznutím infikovaného kliešťa.

Očkovanie pozostáva z troch dávok. Od 1. apríla 2016 vám preplatíme polovicu nákladov z každej dávky.

Viac o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde sa dozviete na tejto stránke.

Očkovanie proti hepatitíde typu A

Viete, ktoré očkovania vám preplatíme? Vírusová hepatitída typu A je známa ako choroba špinavých rúk. Ide o závažné ochorenie pečene, ktoré sa často vyskytuje najmä u detí a mladých ľudí a pri zanedbanej hygiene.

Od 1. apríla preplatíme všetkým našim poistencom do 18 rokov očkovanie proti hepatitíde typu A až do výšky maximálnej ceny vakcíny danej v Zozname kategorizovaných liekov v danom čase.

Viac o očkovaní proti hepatitíde typu A sa dozviete na tejto stránke.

Viete, ktoré očkovania vám preplatíme? Očkovanie proti hepatitíde A a B

Oba vírusy hepatitídy A aj B spôsobujú ochorenia pečene. Hepatitída typu A sa prevažne prenáša v prostredí so zníženou hygienou, hepatitída typu B zasa zväčša kontaktom s nakazenou osobou (krvou, telesnými tekutinami). Proti obom sa dá očkovať kombinovanou vakcínou, ktorá sa podáva v troch dávkach.

Od 1. apríla 2016 poskytneme všetkým našim poistencom nad 16 rokov príspevok na všetky tri dávky vakcíny proti žltačke A a B.

Viac o kombinovanom očkovaní proti hepatitíde typu A a B sa dozviete na tejto stránke.

Očkovanie proti pneumokokom

Viete, ktoré očkovania vám preplatíme? Pneumokoková infekcia spôsobuje zápaly stredného ucha, prínosových dutín, priedušiek, ale aj zápaly pľúc. Šíri sa hlavne v detských kolektívoch, a práve u detí je jej výskyt najnebezpečnejší.

Napriek tomu, že podľa zákona patrí medzi povinné očkovania, nie všetky deti ho absolvovali. Ak vaše dieťa ešte nebolo zaočkované, stále to môžete napraviť. Požiadať o príspevok na očkovanie môžete vďaka nášmu benefitu 200+200.

Viac o očkovaní proti pneumokokom a o vrátení príspevku za vakcínu sa dozviete na tejto stránke.