Ako dlho čakáte na operáciu?

Čaká vás operácia? Tušíte, koľko na ňu budete čakať? Dôvera ako jediná zdravotná poisťovňa zverejňuje čakacie lehoty na operácie podľa oddelení v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach.

Publikované: 08. 08. 2016

Ako dlho čakáte na operáciu? Viac neplánovaných

Plánované operácie ako výmena bedrového kĺbu, operácia očí či srdca tvoria len zlomok všetkých operácií. Väčšinou sa slovenskí chirurgovia dostávajú k prípadom pacientov, ktorí im na stole ležia neplánovane. Ako obete havárií, trestných činov, náhlej zmeny zdravotného stavu.

Akútni pacienti majú prednosť

Preto nie je možné, aby nemocnice plnili sny pacientom, ktorí potrebujú vymeniť bedrový kĺb do niekoľkých dní. Prednosť majú akútni pacienti, ktorí potrebujú zákrok okamžite. Nemocnice si preto plánujú svoje kapacity aj s ohľadom na príjem neplánovaných pacientov.

Nemocnice nám hlásia každého pacienta, ktorého čaká operácia, či už akútna alebo plánovaná. Preto presne vieme, koľko našich poistencov je práve v nemocnici a koľko sa ich tam ešte len chystá. Aj vďaka tomu vás môžeme informovať, ak sa zaujímate o svoje miesto v poradovníku.

Povieme vám viac

Donedávna ste museli čakať, kým vám nemocnica oznámi, kedy môžete absolvovať plánovanú operáciu. Dnes už poistenci Dôvery dostanú informáciu o schválenom zákroku priamo od nás. Pošleme im SMS správu, e-mail alebo správu do Elektronickej pobočky.

Do troch dní

V Dôvere evidujeme takmer všetky plánované operácie, nielen tie, ktoré sú dané zákonom. Plánujeme príjem pacienta na oddelenie s nemocnicou online. Každú plánovanú hospitalizáciu schválime a peniaze na ňu uvoľníme do 3 dní od jej nahlásenia.

Priemerne sa čaká necelé dva mesiace

Konkrétny dátum nástupu do nemocnice si dohaduje pacient s nemocnicou podľa jej kapacít, u poistencov Dôvery to vychádza priemerne na 41 dní od jej nahlásenia.

Chcete získať informácie o aktuálnych čakacích dobách? Pozrite si prehľad nemocníc a čakacích lehôt.