Programy pre lepší život

V spolupráci s partnerskými lekármi budeme v rámci programu DôveraPomáha prinášať rôzne aktivity a programy zamerané na prevenciu, kvalitu zdravotnej starostlivosti a celkové udržanie a zlepšenie zdravia našich poistencov.

Publikované: 28. 06. 2017

Programy pre lepší život

Cieľom programu DôveraPomáha je spojiť lekárov, pacientov a zdravotnú poisťovňu v snahe zlepšiť zdravotnú starostlivosť pacientov a zvýšiť kvalitu ich života pri udržateľných nákladoch. Dôvera týmto spôsobom pomáha zlepšiť zdravie svojich poistencov a uľahčiť im starostlivosť o zdravie.

Zníženie preskripcie a užívania antibiotík

Projekt zameraný na zníženie zbytočnej preskripcie antibiotík na bežné ochorenia. Platí, že antibiotiká sú dobrý sluha, ale zlý pán. Ich nadmerné užívanie má následky nielen pre individuálneho pacienta (vedľajšie účinky, narušenie črevnej mikroflóry, atď.), ale vo forme podpory vzniku rezistencie na antibiotiká má zásadný vplyv na nás všetkých. Podľa dát z OECD sa totiž práve na Slovensku za posledných 11 rokov najviac zvýšila odolnosť baktérií voči antibiotikám.

Ako vzniká odolnosť baktérií na antibiotiká

  1. Keď pacient prestane užívať antibiotiká skôr, ako mu predpísal lekár - lieky nestihnú zabiť všetky baktérie, resp. zastaviť ich rozmnožovanie. Tie, čo prežijú, si už nesú so sebou vyššiu odolnosť na antibiotiká.

  2. Keď si pacient zníži dávkovanie (vynecháva dávky) - lieky nemajú dostatočnú silu, baktérie prežijú, ďalej sa množia a ešte si aj vypestujú odolnosť na podávané antibiotiká. Podobne, ako človek na hadí jed, keď si ho dlhodobo podáva v malých množstvách.

  3. Keď pacient užíva antibiotiká, hoci na to nemá dôvod - každý človek má vždy v sebe určité množstvo baktérií, ktoré, ak sa nepremnožia, sú neškodné. Ak pacient užíva antibiotika bezdôvodne, umožňuje „svojim" baktériám zvyknúť si na ne.

Pacienti neraz tlačia na lekára, aby im predpísal antibiotiká, aj keď na ich užívanie nie je dôvod. Čo s tým?

Na prvom mieste je to informovanosť pacientov. Musia si uvedomiť, že nie každé horúčkové ochorenie je potrebné liečiť antibiotikami, tie sú určené len na baktérie, nie sú účinné na vírusy. Pritom až 80 % infekcií dýchacieho traktu má vírusový pôvod, a preto liečba antibiotikami neprináša chorému žiadny účinok, naopak, škodí mu. Lekár vie, kedy je potrebné predpísať antibiotiká a kedy nie. Pozná zdravotný stav pacienta, príznaky, epidemiologickú situáciu.

Vedeli ste, že antibiotiká vám nepomôžu? Až 80 % ochorení nosa, uší, hrdla a pľúc, ktoré vznikajú v zimnom období, má svoj pôvod vo vírusoch a antibiotiká sú proti nim bezmocné, ba až škodlivé! Dodržujte preto odporúčania lekára.