Ostatná starostlivosť

Ambulantné vyšetrenie, hospitalizácie a kúpele patria medzi najznámejšie typy zdravotnej starostlivosti. Zabezpečíme vám však aj ostatnú starostlivosť.

Aktualizované: 21. 03. 2014
Vyfiltrujte si z textu, čo vás zaujíma: Podľa:
 
Close filter  

Očná optika

Ostatná starostlivosť

To, čo v optikách preplácame, určuje ministerstvo zdravotníctva v Zozname zdravotníckych pomôcok a v Zozname zdravotníckych pomôcok na mieru. V prvom zozname sú ďalekohľady, lupy a zobrazovacie pomôcky.

V Zozname zdravotníckych pomôcok na mieru sa nachádzajú okuliarové rámy, okuliarové šošovky a kontaktné šošovky. Príspevok na okuliarové rámy pre deti do 18 rokov je vo výške 5 €. Na šošovky pre deti do +/- 4 dioptrií dostanete 3 €.
Dospelí nemajú zo zákona nárok na príspevok za rám, na okuliarové šošovky pri výške dioptrie nad +6/- 8 dosahuje príspevok 5 €. Nárok naň majú raz za tri roky.

Individuálne zhotovovaný rám pre pacientov s deformáciou tváre hradíme v plnej výške.

Príspevky na šošovky či okuliare sú rôzne aj podľa typu šošovky a vášho veku.

Pohotovosť

Ide o akútnu, neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Preplatíme vám ju v plnej výške, hradíte len poplatok za návštevu pohotovosti vo výške 2 €.

Lieky, ktoré vám predpíše lekár na pohotovosti, preplácame podľa rovnakých pravidiel, ako keď vám ich predpíše lekár pri bežnom vyšetrení. Otváracie hodiny pohotovostí v lekárňach schvaľuje samosprávny kraj. Oznam o tom, ktorá lekáreň kedy slúži, sa nachádza na webe aj v každej lekárni. Otváracie hodiny sú rôzne.

Záchranná služba

Patrí tiež pod akútnu a teda neodkladnú zdravotnú starostlivosť. O tom, či k vám príde sanitka s lekárom alebo bez neho, rozhoduje krajské operačné stredisko potom, ako zavoláte na číslo 112. Každá záchranná služba má s nami zmluvu, za ošetrenie a prevoz neplatíte.

Dopravná služba

Dopravné služby prevážajú pacientov na dialýzy, vyšetrenia, zo zdravotníckeho zariadenia do druhého zariadenia a podobne. Dopravná služba je bez lekára. Vo vozidle môžu byť viacerí pacienti súčasne. Keď nechcete platiť, prevážať by vás mala dopravná služba, s ktorou máme zmluvu.

Domáca ošetrovateľská starostlivosť

Túto starostlivosť prevádzkujú agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS). Pacientov ošetrujú v domácom prostredí. Za ošetrenie zaplatíme, no ak majú agentúry cenník za nadštandardné služby, nadštandard si platíte vy. O cenníku a prípadných doplatkoch vás musia informovať vopred.

Laboratóriá, RTG, CT, MR

Bežne sa môže stať, že vám lekár zoberie krv, pošle vás na ultrazvuk, röntgen, vyšetrenie na CT alebo magnetickej rezonancii. Sú to doplňujúce vyšetrenia, z ktorých sú známe ďalšie informácie o vašom zdravotnom stave. Je na lekárovi, aby vás, resp. vzorky z odberov poslal do zariadení, s ktorými máme zmluvy a ktorým zaplatíme. Vtedy neplatíte nič.

Rehabilitačné zariadenia

Bolí vás chrbát, kĺby, potrebujete rehabilitáciu? Najskôr vás vyšetrí špecialista a ten vám odporučí konkrétny typ rehabilitácie - elektroliečbu, magnetoterapiu, masáž a pod. Navštevujte naše zmluvné rehabilitačné zariadenia, starostlivosť vám preplatíme. Výnimkou je nadštandardná starostlivosť. Za ňu platíte podľa cenníka. Zdravotný personál by vás mal dopredu informovať o prípadných doplatkoch.

Zoznam našich zmluvných lekárov, nemocníc a ostatných zdravotníckych zariadení si môžete pozrieť na tejto stránke.

Najčastejšie sa pýtate

Čo je potrebné na to, aby mi zdravotná poisťovňa preplatila umelé oplodnenie?

Predtým, ako sa s vaším partnerom dostane do niektorého z centier asistovanej reprodukcie, ošetrujúci lekár vás vyšetrí a doručí nám žiadosť o úhradu výkonov asistovanej reprodukcie zo zdravotných dôvodov. O úhradu každého cyklu je potrebné požiadať osobitne.

Spolu so žiadosťou je nutné predložiť aj návrh na úhradu asistovanej reprodukcie metódou IVF. Návrh vypisuje centrum asistovanej reprodukcie, v ktorom sa bude navrhnutá liečba realizovať.

Naši revízni lekári žiadosť
posúdia a v prípade, že žiadosť spĺňa podmienky, ju schvália.

Čítať celú odpoveď
Podľa akých pravidiel preplácate umelé oplodnenie?

Preplácame kompletný cyklus umelého oplodnenia s prenosom embryí spolu s čiastočnou úhradou za lieky potrebné k umelému oplodneniu, a to ženám do 39. roku veku. Uhradíme tri cykly.

S centrami asistovanej reprodukcie máme zmluvne dohodnuté tieto výkony:

  • jeden cyklus pred odberom oocytov,
  • jeden cyklus s odberom oocytov na in vitro fertilizáciu bez prenosu embryí,
  • jeden komplexný cyklus s prenosom embryí.

Vyšetrenia, ktoré sú potrebné pred samotným zákrokom, sú v niektorých centrách asistovanej reprodukcie zdarma, čiže sú pokryté platbou od zdravotnej poisťovne. Inde si za ne musia pacientky zaplatiť.

Čítať celú odpoveď
Za akých podmienok mám ako pacient nárok na prepravu?

Zaplatíme vám prepravu sanitkou do nemocnice v prípade, že ste v akútnom ohrození života. Dispečing záchrannej služby rozhodne, či vám zašle záchranku s lekárom alebo bez lekára.

Prepravu hradíme aj týmto poistencom:

  1. onkologickí pacienti,
  2. pacienti, ktorým je poskytovaná kardiochirurgická liečba,
  3. pacienti zaradení do chronického dialyzačného programu,
  4. pacienti s ťažkým zdravotným postihnutím, odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom,
  5. pacienti, ktorí sú počas hospitalizácie prevážaní medzi zdravotníckymi zariadeniami na základe rozhodnutia lekára.
Čítať celú odpoveď
Zaplatíte mi prevoz vrtuľníkom?

Áno, preplatíme ho pacientom v urgentnom, život ohrozujúcom stave alebo pacientom, ktorí vyžadujú veľmi šetrný transport s vylúčením otrasov.

Čítať celú odpoveď
Preplácate zásah Horskej služby?

Zásah Horskej služby nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. Ak chete predísť tomu, že si ho v prípade potreby budete hradiť sám/sama, uzavrite komerčné úrazové poistenie.

Čítať celú odpoveď
Čo podľa zákona nepreplácajú zdravotné poisťovne?

Zoznam týchto výkonov a zákrokov stanovuje zákon. Zjednodušene možno povedať, že zdravotné poisťovne nemusia preplácať služby spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, zákroky z iného ako medicínskeho dôvodu alebo zákroky na žiadosť pacienta. K takým patria najmä výkony plastickej chirurgie z estetických dôvodov.

Čítať celú odpoveď
Kedy mám nárok na bifokálne sklá?

Nárok na preplatenie bifokálnych skiel má poistenec, ktorý dosiahol 40 rokov a zároveň trpí Presbyopiou, chronickou poruchou pohybového aparátu dolných končatín, a zároveň trvalo používa francúzske barle. Takémuto poistencovi uhradíme jeden pár bifokálnych skiel raz za tri roky.

Čítať celú odpoveď

Súvisiace články

Ako užívať lieky. Praktické rady
Keď potrebujete zdravotnícku pomôcku
Zmluvný verzus nezmluvný lekár
Preventívne prehliadky
Prvá zastávka: Ambulancia
Vážnejšie prípady idú do nemocnice