Očkovanie proti vírusu HPV

Ak chcete ochrániť svoje deti pred vírusom HPV, dajte ich zaočkovať. Niektoré typy vírusu môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice u dievčat a žien. Vírus spôsobuje zdravotné komplikácie aj u mužov.

Aktualizované: 20. 02. 2019

Očkovanie proti vírusu HPV Rakovinu krčka maternice prevažne spôsobujú niektoré typy vírusu, ktorý sa nazýva ľudský papilomavírus (HPV). HPV je bežný vírus, ktorý postihuje ženy aj mužov. Existuje viac ako 100 typov HPV, ktoré môžu postihnúť rôzne časti organizmu.

Väčšina typov je relatívne neškodná - ako sú typy, ktoré spôsobujú bežné bradavice na rukách a chodidlách. Niektoré typy HPV môžu napadnúť oblasť genitálií a môžu viesť k rakovine krčka maternice, abnormálnym bunkám krčka maternice a genitálnym bradaviciam.

Od 1. apríla 2016 preplácame príspevok za vakcínu deťom (dievčatám aj chlapcom) vo veku od trinásteho roku veku do dovŕšenia osemnásteho roku veku v deň výdaja vakcíny.

Ako postupovať

  • Navštívte  pediatra  a požiadajte ho o očkovanie vášho dieťaťa. Zhodnotí jeho zdravotný stav a predpíše mu vakcínu na recept. 
  • Vakcínu  si zakúpte v lekárni.
  • Zakúpenie vakcíny nám zdokladujte odovzdaním originálov pokladničných blokov a vyplnením a podpísaním Žiadosti o príspevok osobne v ktorejkoľvek pobočke alebo poštou na adresu DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s., Cintorínska 5, 949 01 Nitra.
  • Príspevok vám vyplatíme do 14 pracovných dní od prijatia Žiadosti o príspevok, a to výhradne prevodom na váš bankový účet, oznámený a potvrdený v Žiadosti o príspevok. 
  • UPOZORNENIE: Príspevok je len na cenu vakcíny, nie na iné poplatky v lekárni alebo u lekára, ktoré si vyúčtuje v súvislosti s očkovaním.

Kompletné kritériá na preplatenie príspevku na očkovanie proti vírusu HPV sa dozviete na tejto stránke.