Očkovanie proti pneumokokom

Pneumokoky sú baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v našich ústach a v nose. Pneumokoková infekcia však spôsobuje zápaly stredného ucha, prínosových dutín, priedušiek, ale aj zápaly pľúc.

Publikované: 06. 04. 2015

Šíri sa hlavne v materských školách. Najnebezpečnejší je výskyt najmä u malých detí, no dokáže potrápiť aj dospelákov. Najúčinnejšou prevenciu je očkovanie.

Napriek tomu, že podľa zákona patrí medzi povinné očkovania, nie všetky deti ho absolvovali. Ak aj vaše dieťa ešte nebolo zaočkované, stále to môžete napraviť.

Dôvera vám navyše ponúka možnosť získať späť doplatok až do výšky 200 eur, ktorý zaplatíte za očkovaciu látku proti pneumokokom pre svoje dieťa.

Doplatok sa vzťahuje na očkovaciu látku:

  • C85035 Prevenar 13 injekčná suspenzia  sus inj 10x0,5 ml (striek.skl.napln.+ samost.ihly)
  • C85033 Prevenar 13 injekčná suspenzia  sus inj 1x0,5 ml (striek.skl.napln.+ samost.ihly)

Výška doplatku sa môže meniť v závislosti od ceny očkovacej vakcíny.

Kritériá na preplatenie doplatkov za lieky na predpis si môžete prečítať na tejto stránke.

Požiadať o vrátenie doplatku je možné len v prípade, že recept na vakcínu proti pneumokokom predpíše lekár pediater, ktorý má uzatvorenú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s Dôverou. Overiť si to môžete na tejto stránke.

V prípade, že sa rozhodnete pre vakcínu Pneumo 23 (inj 1 x 0,5 ml + striek., kód: 85534), hradíme ju v plnej výške všetkým našim poistencom vo veku od 2 rokov, ktorí neboli povinne zaočkovaní proti pneumokokom.

Zaočkovať môžete dať aj staršie deti, prípadne seba. Vakcínu hradíme všetkým našim poistencom od dvoch rokov. Maximálna cena vakcíny je 12,54 €.

Predchádzajúci súhlas nájdete tu.

Ako postupovať:

  1. Navštívte lekára - pediatra, ak chcete očkovanie pre dieťa, všeobecného lekára pre dospelých, ak sa chcete dať zaočkovať vy. Lekár zváži váš zdravotný stav.
  2. Vakcínu vám predpíše na lekársky predpis váš všeobecný lekár pre dospelých, resp. vašim deťom ich pediater.
  3. Cenu vakcíny uhradíme v maximálnej výške tak, ako vyplýva z Opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR, ktorým sa vydáva zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia, účinného ku dňu vydania vakcíny.