Vyplýva to z najnovšej odbornej štúdie zdravotnej poisťovne Dôvera o výskyte a úmrtnosti pacientov s diabetes mellitus 2. typu v rokoch 2010 až 2015. Ide o prvú a zatiaľ jedinú takto detailnú analýzu o diabete na Slovensku. Zohľadnila údaje  1,4 milióna ľudí.

V roku 2010 predstavoval výskyt cukrovky 2. typu 5,48 % v populácii pacientov starších ako 18 rokov. U mužov bol nižší (5,14 %) ako u žien (5,80 %). V roku 2015  výskyt ochorenia narástol na 6,13 % z celkového počtu poistencov Dôvery, z toho na 5,87 % u mužov a 6,38 % u žien.

Priemerný vek pacientov s diabetom 2. typu sa medzi rokmi 2010 a 2015 zvýšil zo 62,72 na 64,16 roka, priemerný vek novodiagnostikovaných pacientov narástol z 55,5 na 58,5 rokov a ich počet bol v roku 2015 o 11 % nižší v porovnaní s rokom 2010.

„Môžeme predpokladať, že existuje početná skupina ľudí s cukrovkou 2. typu, ktorá im ešte nebola zistená. To by malo viesť k aktivitám zameraným na zvýšenie počtu pacientov absolvujúcich preventívne vyšetrenia, ako aj k prehodnoteniu efektivity preventívnych prehliadok,“ uviedol jeden z autorov štúdie diabetológ MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA z Trnavy.

V roku 2010 bola celková úmrtnosť pacientov s diabetom 2. typu 3,5 krát vyššia ako u pacientov bez diabetu,  pričom u mužov bola mierne vyššia ako u žien. V roku 2015 sa úmrtnosť diabetikov mierne znížila, ale aj tak je stále 3-krát vyššia oproti bežnej populácii.

V súčasnosti je diabetes hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, ako aj amputácií v oblasti dolných končatín z iných ako poúrazových príčin. Srdcovocievne ochorenia sa u diabetikov vyskytujú v porovnaní s bežnou populáciou 4- až 8-krát častejšie, majú horšiu prognózu a náročnejšia je aj ich liečba.

Nielen tieto štatistiky potvrdzujú, že čím ďalej, tým viac je potrebné systematicky sa zameriavať na chronicky chorých pacientov. Prvý takýto ucelený projekt na Slovensku vznikol vďaka dobrej spolupráci diabetológov a Dôvery pod názvom DôveraPomáha diabetikom. Už za rok a pol jeho fungovania sa ukázalo, že účinne pomáha pacientom lepšie zvládať život s cukrovkou. Máme naň mnoho pozitívnych ohlasov od pacientov i lekárov. Preto sme sa rozhodli postupne ho rozširovať na celé Slovensko,“ hovorí Martin Kultan, generálny riaditeľ Dôvery.

Cukrovka (diabetes mellitus) je dnes najrozšírenejším chronickým ochorením. Podľa rôznych odhadov naň trpí až 400-tisíc obyvateľov Slovenska a ich počet neustále rastie. Podstatný podiel na tomto čísle má cukrovka 2. typu. Ide o ochorenie, ktoré si človek navodí sám v priebehu života predovšetkým z dôvodu zlého životného štýlu.