Výhodné lieky

Aktualizované: 17. 10. 2017

Zdá sa vám, že za lieky na predpis platíte príliš veľa? Pomôžeme Vám zistiť, či v lekárni dostanete aj iné lieky (generiká), ako tie, ktoré vám predpísal lekár. Budú obsahovať rovnakú účinnú látku, ale s nižším alebo žiadnym doplatkom. Takže v lekárni zaplatíte menej alebo vôbec. Zároveň vám vypočítame, koľko by ste mohli ušetriť.


Čo je to generikum?

Generický liek je rovnako bezpečný a kvalitný ako originálny liek. Má však výhodnejšiu cenu. Na tejto stránke si môžete vyhľadať lieky v aktuálnej databáze liekov a liečiv, ktoré môžu lekári na Slovensku predpísať na recept a pre ktoré existuje alternatíva v podobe nižšieho doplatku. Prehľadne vám ukážeme nielen ich zoznam, ale aj ich cenu, doplatok a sumu, ktorú ušetríte.


Ako postupovať?

Do vyhľadávača začnite písať názov vášho lieku alebo liečiva. Už po troch písmenách vám ponúkneme lieky, ktoré obsahujú zadané písmená. Zvolíte si konkrétny liek a zobrazia sa vám všetky dostupné alternatívne lieky, t. j. lieky dostupné na Slovensku, ktoré obsahujú  rovnaké liečivá, no s nižším doplatkom v lekárni.


Výhodné lieky
Najčastejšie sa pýtate

Prečo má rovnaký liek v rôznych lekárňach odlišnú cenu?

Zákon stanovuje pre každý liek maximálnu cenu, ktorú žiadna lekáreň nemôže prekročiť. Ak však lekáreň získa od dodávateľa liek lacnejšie, môže si dovoliť jeho cenu znížiť.

Musí mi zmenu predpísaného lieku schváliť lekár?

Lekár nemusí nahradenie jedného lieku druhým schváliť. No môže ho zakázať. V takom prípade to napíše na recept a lekárnik to musí akceptovať. Ak na recepte žiaden takýto záznam nemáte, môžete si v lekárni pýtať liek s výhodnejšou cenou.

Sú lacnejšie lieky pre mňa bezpečné?

Akýkoľvek liek na slovenskom trhu musí spĺňať náročné kritériá na účinnosť, bezpečnosť a kvalitu. Náhradný generický liek má rovnaké liečivo (účinnú látku) a je rovnako bezpečný a účinný ako originálny liek. 

Sú lacnejšie lieky rovnako účinné?
Akýkoľvek liek na slovenskom trhu musí spĺňať náročné kritériá na účinnosť, bezpečnosť a kvalitu. Náhradný generický liek má rovnaké liečivo (účinnú látku) a je rovnako bezpečný a účinný ako originálny liek.

Lekár mi prepísal liek, ale ja som našiel jeho cenovo výhodnejšiu verziu pod iným názvom. Čo mám ďalej robiť?
Lacnejšiu alternatívu si pýtajte priamo v lekárni. Lekárnik je odborník na lieky a je povinný informovať vás o dostupných liekoch s výhodnejšou cenou. Nemôže vám ich vydať iba v tom prípade, ak to neodporúča váš lekár a napísal to na recept. Nemusíte sa obávať ani toho, že by vám lekárnik nahradil váš liek iným bez toho, aby ste o tom vedeli. Vždy si od vás musí pýtať súhlas a musí vás informovať o výške doplatku.

Ako si overím, že môžem získať liek lacnejšie?

Zistíte to na tejto stránke alebo sa opýtajte svojho lekára alebo v lekárni. Zoznam liečiv (účinných látok), pri ktorých je možná výmena lieku za lacnejší, nájdete v tomto zákone.

Prečo majú niektoré lieky nižšiu cenu, hoci obsahujú rovnaké liečivá?

Drahšie originálne lieky vznikli ako výsledok náročného farmaceutického výskumu a náklady na výskum sa prirodzene prejavujú aj na ich cene. Lacnejšie lieky sa volajú generiká. Sú kópiou originálov, takže na ich vynájdenie a výrobu nebol potrebný výskum ani vývoj. Majú však rovnaké liečivá (účinné látky) a sú rovnako bezpečné ako originálne lieky.

Môžem si v lekárni vybrať cenovo výhodnejší liek než ten, ktorý mám na recepte?

Áno, takúto možnosť má každý pacient. Výnimku predstavujú prípady, keď liek nie je možné nahradiť iným liekom alebo ak to neodporúča váš lekár a napíše to na recept.