Príbehy bojovníkov

V kóme po zjedených guličkách

Príspevok: 3078 € 

Želaním každého rodiča je priviesť na svet zdravé bábätko. Marek bol presne tým vytúženým dieťaťom, ktorému nič nechýbalo. Po dva a pol roka však chvíľka nepozornosti stačila na to, aby mladej rodine obrátila život naruby. Prehltnuté magnetické guľôčky zmenili vysnívaný život na boj o jeho záchranu.

Marek bol veselý, usmievavý chlapček, a tak ako každé dieťa hravý a neposedný. Práve v zápale hry sa mu do rúk dostali magnetické guľôčky zo stavebnice, ktoré si zamenil s ozdobnými cukríkmi na tortu, a to sa mu stalo osudným. Jeho mama počas obedných príprav na zlomok sekundy stratila dohľad nad dieťaťom, a tak si nevšimla ako Marek začína jednu striebornú guľôčku za druhou dávať do pusy, až mu ich nakoniec v brušku skončilo štrnásť. To najhoršie nenechalo na seba dlho čakať.

Záhadná diagnóza

Začalo to zvracaním, no lekári si mysleli, že ide o virózu a poslali nás domov. Po dvoch dňoch došlo k rapídnemu zhoršeniu. V nemocnici si ho nechali na sledovanie pre vysoké zápalové hodnoty," spomína na chvíle strachu mamina Michaela. Chlapcov zdravotný stav sa nijako nezlepšoval a lekári začínali byť bezradní. Dali mu preto urobiť röntgen, čo bol spínač všetkých ďalších komplikácií.

Začal sa boj o život

Adam1.jpg Pri röntgene Marek náhle skolaboval, došlo k zástave srdca a oživovanie trvalo neskutočných 18 minút. Nasledovala päť hodinová operácia, počas ktorej mu z bruška vybrali všetky popapané guľôčky, ktoré sa stihli nalepiť na vnútorné orgány. „Zostal v umelom spánku, a keď sa prebral, zistili sme, že mozog ostal poškodený," vysvetľuje Michaela. Takmer dvadsať minútová resuscitácia si vybrala svoju daň a zanechala stopy na chlapcovom mentálnom zdraví.

Liečba aj vďaka nadáciám

Po štyroch mesiacov strávených v nemocnici sa Marek konečne mohol vrátiť domov. Lekári odporučili pokračovať v liečbe, a tak chlapček absolvuje hyperbarickú oxygenoterapiu (regeneračná metóda založená na inhalácii primeraných dávok kyslíka) a rehabilitácie s terapeutmi. „Marekov zdravotný stav si vyžaduje 24 hodinovú starostlivosť. Navštevujeme rehabilitačné centrum, ale to si žiada peniaze navyše," rozpráva Michaela, ktorá sa preto obrátila o pomoc nielen na Dôveru, ale aj ďalšie charitatívne projekty s cieľom získať peniaze, aby svojmu dieťaťu zabezpečila tú najlepšiu starostlivosť.

Veríme, že nazbierané financie dopomôžu k tomu, aby sa Marek opäť postavil na nožičky," nádeja sa mladá mamička.

Ďakujeme za váš záujem zapojiť sa do grantového programu Bojovníci za zdravie. Podávanie žiadostí prebiehalo v termíne od 5. apríla do 7. mája. Momentálne hodnotíme prijaté žiadosti. O spustení nového kola grantového programu vás budeme informovať na tejto stránke.