Príbehy bojovníkov

6 trofejí napriek zraneniu

Príspevok: 200 €

Od zábavy k tvrdej drine. Tak odštartovala športovú kariéru 8-násobná majsterka Slovenska v atletike. Počas roku, kedy ju najviac trápila bolesť v kolene, vyhrala až 6 titulov. To si však vyžiadalo svoju daň v podobe polročnej prestávky, kedy podstúpila liečbu.

Akej atletickej disciplíne sa venuješ a ako dlho?

Venujem sa predovšetkým behom na stredné trate - beh na 3 000 m, 2 000 m cez prekážky a 3 000 metrov cez prekážky. K tomuto športu som sa dostala ešte na základnej skole. Bude to už 7 rokov. Najskôr to bola len zábavka, teraz už je to tvrdá drina.

Prečo vám učaroval práve beh?

Už odmalička som bola neposedná. Rada som behala a skákala, tak ma mama prihlásila na atletiku a zostala som jej verná dodnes.

Prezraďte nám svoje úspechy

Som 8-násobna majsterka SR v disciplínach 1 500 m prekážky, 2 000 m prekážky, 3 000 m, 3 000 m prekážky, v štafete 4x200 a 4x300 m. Dva tituly som získala s družstvom AK Spartak Dubnica nad Váhom v kategórii starších žiačok a dorasteniek. Okrem toho som získala druhé a tretie miesta z majstrovstiev SR a úspechy na školských podujatiach. Patrím k dlhoročným členkám slovenskej reprezentácie na medzištátnych stretnutiach. Minulý rok sa mi podarilo kvalifikovať na Majstrovstva sveta do 17 rokov v behu do vrchu napriek tomu , že sa tejto disciplíne nevenujem.

To je poriadne dlhý zoznam. Ktoré víťazstvo si ceníte najviac a prečo?

Klaudia1.jpg Nedá sa vybrať jednu. Vážim si ich všetky, pretože viem koľko síl a odriekania ma to stálo. Trénujem 6x do týždňa a pojem voľný čas takmer nepoznám.

Určite ale nezabudnem na svoju prvú medailu z majstrovstiev v roku 2013. Vtedy som získala druhé miesto v behu na 1 500 m cez prekážky. Veľmi čerstvý je pre mňa úspech z minulo týždňových halových majstrovstiev v chôdzi na 3 000 m, kde som získala druhé miesto a iba o 6 sekúnd zaostala za veľmi úspešnou našou reprezentantkou. Cením si ho o to viac, že chôdzi sa venujem iba tri mesiace.

Kedy došlo k zraneniu kolena?

Pred štyrmi rokmi na majstrovstvách v Košiciach som si narazila koleno o prekážku. Modrina za pár dní zmizla a ďalej som tomu už nevenovala pozornosť.

Aké následky zranenie zanechalo?

Bolesti kolena ma sprevádzali počas celého roka 2014. Napriek tomu to bol najúspešnejší rok. Získala som 6 titulov. Zdravotne som sa ale trápila, absolvovala som veľa rehabilitácií, regenerácií, užívala doplnky, no operácii som sa nevyhla pre poškodenú chrupavku.

Čo to spôsobilo s Vašou športovou kariérou? Museli ste si dať prestávku?

Pol roka som naplno netrénovala a potom som sa postupne zaraďovala do tréningového procesu. Vynechala som zimnú prípravu, halovú sezónu a v hlavnej sezóne sa to odzrkadlilo. Nedokázala som naplno konkurovať atlétkam, ktoré v zime nabehali veľké objemy kilometrov.

Žiadali ste o príspevok na kryokomoru. Ako Vám tento druh liečby pomáha?

Kryokomoru navštevujem pravidelne. Pomáha mi pri bolestiach kĺbov a svalov po ťažkých tréningoch. Mám aj poruchu imunity a pomáha mi ju posilňovať, pretože pre športovca každé ochorenie znamená výpadok v tréningu.

Napriek vašim úspechom, čo by ste ešte chceli v športovej kariére dosiahnuť?

Ak budem zdravotne v poriadku chcela by som sa presadiť nielen na Slovensku, ale aj za hranicami. Rada by som sa niekedy kvalifikovala na majstrovstvá Európy alebo sveta. V tomto roku by som sa chcela venovať aj chôdzi. Mojim cieľom je dostať sa do výberu reprezentácie junioriek a kvalifikovať sa na Európsky pohár v chôdzi, kde bude prítomná cela európska špička