Príbehy bojovníkov

Už žiadne rozmazané videnie len ostrý zrak

 

Iba poistenci Dôvery získajú zľavy za liečbu na renomovanej očnej klinike v Martine

Korene Ladislavovho problému s očami siahajú až do jeho detstva. V posledných rokoch sa však situácia zhoršila natoľko, že bez použitia lupy už drobnejší text neprečítal. Riešením bola ojedinelá operácia na špecializovanej očnej klinike, na ktorú získal peniaze z grantového programu Bojovníci za zdravie.

Ťažký stupeň ďalekozrakosti spojený s astigmatizmom (závažná optická porucha zapríčinená rohovkou alebo šošovkou nepravidelného tvaru) obmedzoval Ladislava nielen pri práci, ale aj pri športe. Okuliare boli neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Dnes už ale patria do minulosti, keďže sa rozhodol pre radikálne riešenie - implantáciu umelých šošoviek na renomovanej očnej klinike UVEA v Martine.

Čo vás viedlo k úvahe nechať sa operovať?

Môj zrak sa mi neustále len zhoršoval a jediné riešenie bolo zvyšovanie dioptrií. Keď som mal tridsať, práve začínala éra laserových operácií, žiaľ moje zrakové postihnutie - ďalekozrakosť v kombinácii s astigmatizmom nebolo vhodnou diagnózou pre takýto zákrok.

Kedy sa to zmenilo a vy ste mohli absolvovať zákrok?

Asi pred rokom, mi moja očná lekárka povedala o možnosti implantácii umelých očných šošoviek, tzn. úplné nahradenie vlastných poškodených šošoviek na mieru skonštruovanými umelými. Objednal som sa na vyšetrenie na klinike UVEA v Martine, kde mi lekári oznámili, že som vhodný kandidát na operáciu.

Ako dopadla operácia?

Keďže šlo o náročný zákrok, jedna operácia nepostačovala. Po prvej operácií, kontrola ukázala, že šošovka na pravom oku je posunutá a  z hodiny na hodinu som absolvoval druhý korekčný zákrok. Ďalšie vyšetrenia odhalili, že nestabilita šošovky je spôsobená atypickým tvarom môjho pravého oka. A tak riešením na stabilizáciu správnej polohy šošovky bola implementácia fixačného prstenca do oka. Takže tretí, veľmi ojedinelý zákrok.

Ako sa cítite po tom všetkom čím ste si prešli dnes?

Oveľa komfortnejšie. Nemusím neustále myslieť na okuliare, kontrolovať ich, dávať pozor, aby som ich niekde nestratil. Som rád, že som to podstúpil aj vďaka príspevku z grantového programu Bojovníci za zdravie.Virtuálna liečba zraku – žiadne scifi ale realita


Virtualna liecba.jpg

Ladislav však nie je jediný, kto získal finančnú podporu cez Bojovníkov za zdravie a podstúpil liečbu na očnej klinike UVEA v Martine. Tomáško mal 7 rokov, keď ho jeho mamina prihlásila do grantového programu a žiadala príspevok na liečbu s využitím virtuálnej reality.

Tomáško trpel ochorením zvaným amblyopia (tupozrakosť), ktoré spôsobilo, že na jedno oko bol takmer úplne slepý. Pomôcť mu mala špeciálna metóda s využitím virtuálnej reality (okuliare Oculus Rift a špecializovaný medicínsky softvér z USA), ktorú ako prvá v Európe začala vykonávať UVEA Klinika. Možno to znie ako zo scifi filmu, no nasadením špeciálnych okuliarov pacient hrá počítačovú hru, počas ktorej dochádza k náprave zraku. Unikum terapie je možnosť absolvovať liečbu aj doma. Tomáško má za sebou už niekoľko sérií cvičení a naďalej pokračuje v pohodlí domova. Vďaka pokrokovej liečbe má nádej, že obe jeho očká budú čoskoro zdravé.

Tím odborníkov na renomovanej očnej klinike pomôže aj vám, a to za zvýhodnených podmienok, ktoré ponúka svojim poistencom iba Dôvera ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku.


Výhody pre poistencov Dôvery na očnej klinike UVEA v Martine

- zníženie ceny liečby amblyopie s využitím virtuálnej reality formou cvičení priamo na klinike alebo prostredníctvom domácej verzie vo výške 10 % z ceny. Terapia už dnes pomáha aj Tomáškovi.

- znížené ceny z doplatku za službu v prípade využitia femtosekundového lasera vo výške 50 eur (pri operáciách, ktorých cieľom je zbaviť pacientov potreby nosenia okuliarov, pri operáciách sivého zákalu, keratokonusu či transplantáciách rohovky) – túto liečbu využil aj Ladislav.

- znížené ceny okuliarových rámov vo výške 12 % v Optike UVEA.

Využite jedinečnú ponuku, ktorú vám dáva Dôvera ako jediná poisťovňa na Slovensku.

Ďakujeme za váš záujem zapojiť sa do grantového programu Bojovníci za zdravie. Podávanie žiadostí prebiehalo v termíne od 5. apríla do 7. mája. Momentálne hodnotíme prijaté žiadosti. O spustení nového kola grantového programu vás budeme informovať na tejto stránke.