Príbehy bojovníkov

Oporou mu je veľká rodina

Príspevok: 2 000 € 

Mala to byť nedeľa ako každá iná. Pre otca šiestich detí sa však skončila na neurológii s mozgovou príhodou. Celej rodine sa v tej chvíli život obrátil naruby. Zomkli sa však a Petrovi sú nepretržitou oporou dňom i nocou. Na pomoc oslovili aj Dôveru.

Ráno pri vstávaní z postele z ničoho nič stratil rovnováhu a následne aj kontrolu nad celou pravou stranou tela. Manželka ihneď privolala záchranku, aby ho previezla do nemocnice, kde lekári zistili krvácanie do mozgu. Nasledujúci mesiac už bol pripútaný na lôžku s 24-hodinovou starostlivosťou. „Celú pravú stranu mal ochrnutú, nedokázal sa pohnúť, ani rozprávať,“ spomína na udalosti z apríla minulého roku manželka Janka.

Keď rodina drží pokope

Z nemocnice previezli 57-ročného Petra rovno do rehabilitačného centra, kde postupom času začal robiť veľké pokroky. „Naučil sa sedieť, stáť a neskôr chodiť s barlou. Obnovila sa mu reč aj pamäť,“ rozpráva Janka, ktorej výsledky liečby nakoniec umožnili vziať si manžela na pár týždňov domov. Priznáva, že skĺbiť starostlivosť o šesť detí, chod domácnosti a opateru ťažko chorého manžela bolo niekedy nad ľudské sily.

20170730_173405-1.jpg

„Mali sme dosť čo robiť dvaja, aby sme všetko postíhali. No deti mi  momentálne veľmi pomáhajú. Dcéry, ktoré majú osem a desať rokov, sa naučili ocinovi merať tlak, 13-ročný syn ho masíruje a naučil sa aj cviky, ktoré s ním precvičuje. Všetci sa vystriedame v kuchyni a každý pomôže aj s upratovaním,“ vymenúva každodennú „zaberačku“ manželka.

Rehabilitácia ho stavia na nohy

Ďalšie kolo rehabilitačného pobytu umožnilo Petrovi rýchlejšie sa zotaviť, no ešte zďaleka nie je v kondícii ako pred príhodou. Najhoršie je na tom pravá ruka, pre ktorú je už takmer rok práceneschopný. „Nemôže šoférovať, niesť niečo v ruke, nemôže sa vrátiť do práce. Na každé vyšetrenie potrebuje sprievod. Verím, že ďalšia intenzívna rehabilitácia by mu urýchlila uzdravenie a pomohla by mu plnohodnotnejšie sa zapojiť do života,“ vysvetľuje Janka, ktorá sa obrátila o pomoc na grantový program Bojovníci za zdravie. Príspevok 2 000 eur možno Petrovi umožní vrátiť sa čím skôr do zamestnania a užívať si spoločné chvíle s rodinou.


 

Nové kolo spustíme na začiatku apríla