Príbehy bojovníkov

sona_Taisova foto.jpg

Diagnóza bez mena oberá nádherné dievčatko o sily

Príspevok: 4 000 € 

Názov ochorenia, ktoré sužuje jedenapolročnú Soničku, jej rodina stále nepozná. Dieťatko však len sťažka ovláda vlastné telo, dýcha cez prístroj a papá pomocou výživovej sondy. Ochabujúce svalstvo nutne potrebuje rozhýbať, preto rodičia požiadali o príspevok na špeciálny kočík cez grantový program Bojovníci za zdravie.

Bábätko prišlo na svet úplne zdravé. Jediné, s čím sa ako malý drobček musela Sonička popasovať, bola novorodenecká žltačka. Tá nakoniec ustúpila, lekári však začali mať podozrenie na zápal močových ciest.  Rodičia zároveň spozorovali u dcérky nižšiu aktivitu, ako boli u nej zvyknutí. „Navštívili sme neurologickú ambulanciu, kde jej robili najrôznejšie testy, aby odhalili príčinu  zdravotného stavu. No zatiaľ bezvýsledne,“ trápi sa mladá mamička, keďže bez stanovenia diagnózy nevedia začať liečbu.

20180413_171338.jpg Začarovaný kruh

V piatom mesiaci života dievčatko prestalo priberať na váhe a postupne jej zoslabol sací a prehĺtací reflex. Potrava sa jej dostala do pľúc, čo viedlo k ich zlyhaniu, a Soničku museli uviesť do umelého spánku. Následne jej lekári museli zaviesť umelú pľúcnu ventiláciu, ktorá dieťatku pomáha s dýchaním, kŕmeniu napomáha výživová sonda. „Bolo to pre nás veľmi stresujúce obdobie. Celkový pobyt v nemocnici trval skoro tri mesiace,“ rozpráva dcérin príbeh mamička Diana.

Nový kočík, nové zážitky

Keďže Sonička neovláda svoje telíčko, nepohne rukami, ani nohami, neudrží hlavičku a nikto nepozná príčinu tohto stavu, neostávalo mladej rodine nič iné len neustále posilňovať svalstvo. „Denne cvičíme Vojtovu metódu, chodíme plávať a kúpili sme rôzne zdravotnícke pomôcky, aby sme jej pomohli rozhýbať sa. To všetko  prekračuje naše finančné možnosti,“ prezrádza matka, ktorá si pre dcéru vysnívala špeciálny polohovací kočík. „Pomoho by Soničke so správnym držaním tela, stabiliotu sedenia a prispel by aj k mentálnemu rozvoju. Chceme, aby jej krásne očká videli vonkajší svet, prírodu, ľudí, zvieratá,“ želá si Diana. Cez grantový program Bojovníci za zdravie požiadala o príspevok vo výške 4 000 eur, aby kočík mohla zakúpiť. Peniaze získali a mladá rodina už môže plánovať spoločné výlety, kde dievčatko získa nové zážitky.

Ďalšie kolo programu spustíme na jeseň. O príspevok nás môžete požiadať opäť v septembri.