Príbehy bojovníkov

S novou lupou bude škola opäť hrou

Príspevok: 1000 € 

Zdravotné peripetie prenasledujú malú Nataliu už od kolísky. Krátko po narodení jej dva roky liečili nádor na nošteku a hneď, ako sa vystrábila, pridružili sa problémy so zrakom. Nystagmus spôsobuje dievčatku točenie hlavy, pre ktoré má ťažkosti v škole.

IMG_20180721_163334.jpgDiagnóza známa ako nystagmus je vôľou neovládateľný rytmický pohyb očí - najčastejšie horizontálny. Videnie býva výrazne zhoršené, pretože pre kmitajúce pohyby očí obraz nemusí byť ustálený. Natalke choroba zasiahla obe očká. To však nie je jediná komplikácia, s ktorou sa trápi už od útleho detstva. „Hneď, ako sa dcérka narodila, ocitli sme sa na očnom a striedavo na onkologickom oddelení, keďže jej na koreni nosa začal rásť nezhubný nádor. Po tom, čo sme tento problém úspešne odstránili, začalo jej zabiehať očko,“ opisuje starosti svojej dcérky mama Jana.  

Neposlušné písmenka

Nastalo opäť krušné obdobie pre celú rodinu. Natalia, ktorá medzitým vyrástla na malú školáčku, začala mať problémy s čítaním. „Texty si dávala veľmi blízko k tvári, neprirodzene pritom nakláňala hlavu do strany a kreslenie a rysovanie tiež nezvládala. Sama hovorí, že sa jej všetko točí,“ hovorí mamina. Časté hospitalizácie striedali vyšetrenia u špecialistov. Ochorenie však obmedzovalo čerstvú tretiačku aj na vyučovaní.

Späť ku knihám

Natalia navštevuje základnú umeleckú školu, kde maľovanie, kreslenie a čítanie kníh tvorí podstatnú časť výučby. So slabým zrakom však nedokáže rozlišovať menšie písmo ani číslice, a tak sa predmety, ktoré by inak poľahky zvládala, stali každodennou prekážkou. „Chceli sme, aby v nich opäť našla záľubu. Preto sme zdravotnú poisťovňu Dôvera požiadali o príspevok na špeciálnu čítačku,“ vysvetľuje Jana dôvod, pre ktorý prihlásila svoju deväťročnú dcéru do grantového programu Bojovníci za zdravie. „Verili sme od začiatku, že sa to podarí a sme veľmi vďační. Natalka s novou pomôckou vydrží dlhšie čítať knihy, pretože sa jej očká neunavia tak rýchlo, ako keď ich musela namáhať nad drobnými písmenami,“ teší sa mamička.

Jesenné kolo je uzavreté. O príspevok nás môžete požiadať opäť na začiatku apríla.