Príbehy bojovníkov

Život sa Anetke a jej rodine obrátil naruby

Príspevok: 3000 € 

Zdravé štvorročné dievčatko jedného dňa na ceste zo škôlky domov stratilo vedomie. V nemocnici jej objavili krvácanie do mozgu, pre ktoré musela podstúpiť náročné operácie hlavy. Následky však zostali a len drahé rehabilitácie dokážu Anetke prinavrátiť stratené zdravie.

ô.JPGKeď sa v sekunde zmení život na nepoznanie a človek bez varovania musí razom prehodnotiť priority. To na vlastnej koži zažili aj rodičia vtedy len štvorročnej Anetky. Keď otec viedol dcéru zo škôlky, znenazdajky dievčatko odpadlo pre krvácanie do mozgu. Lekári jej následne zistili vrodené ochorenie ciev - syndróm lepivých trombocytov II.typu, o ktorom dovtedy anilen netušili. Na rad prišli komplikované operácie, no príhoda výrazne podlomila dievčatku zdravie mentálne aj fyzicky. „Nerozprávala, museli sme ju nanovo učiť hovoriť, nevedela chodiť ani sedieť a zostalo jej pravostranné postihnutie dolnej a hornej končatiny,“ začína s rozprávaním dcérinho príbehu matka Alena.

Z praváčky ľaváčka

Malá škôlkarka prestala byť sebestačná a aj bežné úkony ako obliekanie, hygiena, kŕmenie jej spôsobovali ťažkosti. Pre čiastočné ochrnutie sa Anetka dokonca musela preorientovať z praváčky na ľavačku. S mamou pravidelne rehabilitujú, no aj po dvoch rokoch dievča stále vyžaduje pomoc asistenta. „Moja dcéra potrebuje intenzívne špeciálne cvičenie, ale sú veľmi drahé. Nedávno som ju zapísala do 1. ročníka základnej školy a veľmi si želám, aby nastúpila ako zdravá žiačka,“ hovorí mladá mamička, ktorá kvôli neustálej starostlivosti o dieťa musela odísť zo zamestnania. Jednou z možností ako získať niekoľko tisíc eur na drahú rehabilitáciu, bolo požiadať o príspevok cez grantový program Bojovníci za zdravie.  

Cestou za zdravím

Zdravotná poisťovňa Dôvera požadovanú sumu schválila a Anetka tak mohla stráviť 12 dní v špecializovanom centre, kde každé dve hodiny venovala intenzívnemu cvičeniu. „Absolvovala masáže a moderné terapie, ktoré jej pomohli ponaťahovať skrátené svalstvo. Na pravej ručičke som spozorovala lepšiu pohyblivosť prstov aj celkové dvíhanie ruky. Ľahšie sa jej chodí. Sme šťastné, že Anetka napreduje,“ uzatvára mamina Alena.

Jesenné kolo je uzavreté. O príspevok nás môžete požiadať opäť na začiatku apríla.