Príbehy bojovníkov

Až vďaka chorobe objavila svoj talent

Príspevok: 5000 € 

Choroba jej zmenila celý život. Z aktívnej a spoločenskej ženy sa stala pacientkou odkázanou na pomoc ostatných. Po päťdesiatke v sebe objavila umelkyňu a vďaka umeniu pomáha aj iným hendikepovaným.

Bednarova web.jpg Pani Gabrike (55) diagnostikovali lekári sklerózu multiplex v roku 2015. Ani sama však nevie, odkedy ňou presne trpí. „Mala som veľké bolesti pravej nohy. Dlho som si však myslela, že je len oslabená z častého šoférovania,“  začala rozprávanie vitálna pani Gabika. Rok na to už prešla len sto metrov pomocou barlí, nevedela sama vyjsť po schodoch a šoférovania sa musela vzdať úplne.

Životná zmena

Vážna diagnóza jej zmenila celý život. Aj pri takých činnostiach, ako je upratovanie a sprchovanie, potrebuje pomoc, na prechádzkach ju musí sprevádzať rodina. „Už si nikdy nezabehnem, nezatancujem, nepôjdem na túru do hôr. Je to pre mňa veľmi ťažké, pretože predtým som bola spoločensky veľmi aktívna a veľa som športovala,“  spomína Gabika na život pred chorobou.

Umelkyňa vďaka chorobe

Keď človek žije celý život aktívne a odrazu je odkázaný na pomoc ostatných, je to veľká záťaž na psychiku. Svoje o tom vie aj Gabika. „Ak mám byť úprimná, so svojou chorobou stále nie som vyrovnaná a viem, že ani nikdy nebudem. Viete, chrípku vyliečite za týždeň, ale toto je na celý život,“  dodala. Najmä krátko po stanovení diagnózy mala často záchvaty zúrivosti a často plakala. Po polroku úzkosti začala maľovať, čo jej nesmierne pomohlo dostať sa späť do psychickej pohody. Nová záľuba, v ktorej ju podporuje najmä jej manžel, sa stala pre ňu všetkým.  „Maľovanie mi pomáha zabudnúť na bolesť, na chorobu. Neskutočne ma dobíja energiou,“  dodala Gabika, ktorá ma za sebou už niekoľko vernisáží a výstav, kde vystavovala svoje diela. Predajom svojich obrazov pomáha dokonca iným zdravotne znevýhodneným. „Cítim to tak, že mám aj ja pomáhať ľuďom, som nesmierne rada, keď sa mi podarí podporiť rodiny, ktoré to potrebujú.“

Nová nádej

Pani Gabika svoj boj za lepší život nevzdáva. Dozvedela sa o účinnej zdravotníckej pomôcke pre pacientov s podobným osudom. Keďže nie je hradená z verejného zdravotného poistenia, Gabika využila možnosť a požiadala o finančný príspevok prostredníctvom grantového programu Bojovníci za zdravie, kde nakoniec uspela. Neurostimulátor využíva už niekoľko dní a nevie si ho vynachváliť. Trúfne si dokonca sama aj na krátku prechádzku či nákup. „Môj zdravotný stav sa neskutočne zlepšil, neurostimulátor si natiahnem pod koleno, ten mi dvíha špičku, takže ju už neťahám po zemi, nezakopávam a nemusím pri chôdzi toľko odpočívať. Omnoho viac si teraz verím,“ zhodnotila život s novou pomôckou Gabika.


O finančný príspevok nás opäť môžete požiadať v septembri