Príbehy bojovníkov

Andrea_stvorec.jpg

Andrea pomaly prichádza o zrak. Jediným riešením je operácia

Príspevok: 2500 € 

Predstavte si, že celý deň vidíte len hmlu. Že aj napriek dioptrickým okuliarom je všetko naokolo rozmazané. Pre väčšinu z nás nepredstaviteľné. Pre Andreu je to však každodenná realita. Choroba ju pripravila o zrak a pomôcť jej môže len výmena šošovky.

Andrea (35) začala mať problémy so zrakom už ako prváčka na základnej škole. „Začalo sa Andrea Web.jpgto tým, že som nevidela poriadne na tabuľu. Po každom vyšetrení u očnej lekárky som potrebovala nové okuliare s dioptriou o jedno číslo vyššou.“  Momentálne má dioptrie číslo 25. Za všetko môže dedičné ochorenie - myopia, s ktorou bojuje už 27 rokov. Zdedila ju po svojej mame, ktorá na jedno oko už nevidí.

Bez okuliarov ani na krok

Dioptrické okuliare nosila Andrea odmalička. Neskôr ich vymenila za komfortnejšie kontaktné šošovky. S tým, že poriadne nevidí, sa nikdy úplne nezmierila a vytrpela si nepríjemné pohľady aj posmešky okolia. „Ľudia na mňa ukazovali prstom a posmievali sa mi. Ešte aj dnes, keď idem na nákup a nevidím napríklad na označenie šunky,  ju radšej nekúpim, ako by som mala niekomu vysvetľovať, že tam nedovidím,“  vysvetľuje mladá žena.

Andrea absolvovala mnoho ošetrení na špeciálnej očnej klinike. Podstúpila operáciu sietnice, ktorú má úplne poškodenú, a hrozilo jej odlúpenie. Lekári vyhodnotili jej diagnózu ako komplikovanú s tým, že jej choroba sa nedá liečiť, môžu len zmierňovať jej následky.

Je ťažké zamestnať sa, ak nie ste zdravý

Pre mladú ženu na čiastočnom invalidnom dôchodku je vykonávanie akéhokoľvek zamestnania veľmi náročné. „Nemôžem si nájsť hocijakú prácu, pretože poriadne nevidím. Nemôžem však vykonávať ani ťažšiu manuálnu prácu, pretože by mi mohla prasknúť sietnica v oku a hrozilo by mi úplné oslepnutie,“  vysvetľuje mamička, ktorú momentálne najviac zamestnáva jej malý syn.

Jedinou nádejou pre Andreu je finančné náročná operácia zraku, pri ktorej jej vymenia obe šošovky. „Operácia by mi pomohla k lepšiemu životu. Je však pre mňa veľmi drahá, nemala by som možnosť našetriť si na ňu z invalidného dôchodku,“  vysvetľuje Andrea dôvod, pre ktorý  sa zapojila do grantového programu Bojovníci za zdravie.

Splnený sen

Andrea absolvovala všetky potrebné vyšetrenia a momentálne sa pripravuje na veľký zákrok. Počas náročnej operácie jej vymenia obe šošovky, ktoré špeciálne pre ňu vyrobili v zahraničí. Verí, že po zotavení sa jej život jednoznačne zmení k lepšiemu. „Operácia je moja posledná nádej, ako zabrániť úplnej strate zraku. Verím, že všetko dobre dopadne. Netúžim po ničom inom, len sa ráno zobudiť, otvoriť oči a uvidieť tú krásnu usmiatu tváričku môjho malého synčeka.“


Žiadosti o príspevok môžete podávať opäť od apríla.