Príbehy bojovníkov

lilien stvorec.jpg

Ľahší život pre nepočujúcu Lilien

Príspevok: 424 € 

„Moja mladšia dcéra Lilienka je od narodenia nepočujúca,“ začína svoj príbeh pani Csilla, ktorá už počas tehotenstva zaregistrovala, že nie je všetko úplne v poriadku. „Maličká v brušku nikdy nereagovala na žiadne hlasné zvuky, čo sa mi zdalo zvláštne,“ spomína pani Csilla, ktorá si pamätala podobné situácie, keď bola tehotná so svojho staršou dcérou. Tá sa pri hlasných zvukoch v brušku neustále hýbala a kopala.

Lilien web.jpg Jej tušenie sa nakoniec potvrdilo. Ešte v pôrodnici jej oznámili, že Lilienka možno nepočuje a že je potrebné urobiť ďalšie zdravotné prehliadky v Bratislave. Maličké bábätko dokonca absolvovalo vyšetrenie v umelom spánku, ktoré potvrdilo, že začína vnímať zvuky až od sto decibelov, čo je definované ako hluchota.

Vo svojom svete

Pani Csilla si spomína na náročné prvé mesiace s nepočujúcou dcérkou. Jej ochorenie niesla len veľmi ťažko. „Dlho som sa nevedela vyrovnať s tým, že moje dieťa nepočuje. Bolo mi smutno, keď som videla iné deti, ako reagujú na mamin hlas, opakujú slabiky. Moja Lilienka žila len vo svojom vlastnom svete,“ smutne dodala.

Operácia jej umožnila počuť

Lilien dostala načúvacie aparáty, ani tie však jej situáciu nezlepšili. A tak bolo jediným riešením podstúpiť operáciu sluchu. „Pred operáciou sme museli absolvovať najrôznejšie vyšetrenia u psychológa, logopéda aj MRI vyšetrenie. Bolo to veľmi náročné, pretože Lilienka mala vtedy len jeden a pol roka,“ hovorí mamička, ktorej jediným snom je, aby jej dcérka viedla normálny život. Operácia sa podarila a malá slečna začala na zvuky postupne reagovať. „Už na druhý deň po operácii sa zľakla, keď začula bubon, a na tretí počula zvonček. Teraz, rok po operácii, začína po mne opakovať slová a vie presne zaradiť, ktorý zvuk kam patrí,“ hovorí Csilla o pokrokoch svojej dcérky.

Príliš malé ušká

Pri operácii sa pacientom do spánkovej kosti vloží vnútorná časť takzvaného kochleárneho implantátu. Vonkajšiu časť nosia za uchom a slúži na zachytávanie zvukov z vonku. U detí je však umiestnenie vonkajšej časti komplikované a aj malej Lilien spôsobovalo problémy. „Keď Lili dostala procesory, bola ešte bábätko, mala malinké ušká, a tak jej stále padali dolu. Prichytili sme jej ich o uško gumičkou, to ju však bolelo a často plakala,“ spomína mamička, ktorá sa rozhodla situáciu riešiť.  Na internete našla účinnú pomôcku - najľahší rečový procesor. Ten je špeciálne navrhnutý pre malé deti. Nemusia ho nosiť na uchu, môžu si ho upevniť aj na oblečenie.

Keďže túto pomôcku zdravotné poisťovne nepreplácajú, pani Csilla požiadala o príspevok v grantovom programe Bojovníci za zdravie a bola úspešná. Malá Lilienka nový procesor používa už dva mesiace a rodina si ho nevie vynachváliť. „Odkedy naša dcérka nosí túto pomôcku, nezačína sa každý deň plačom hneď, keď uvidí, že jej ju chcem nasadiť,“ pochvaľuje si spokojná mamička.


Výsledky jesenného kola sú známe. O príspevok nás môžete požiadať opäť na jar.