Príbehy bojovníkov

Adamko orez.jpg

Adamko potrebuje rozhýbať pravú ruku

Príspevok: 2000 € 

Keď mal Adamko päť mesiacov, rodičia si všimli, že pravú ruku používa omnoho menej ako ľavú. Začali s ním pravidelne cvičiť a rehabilitovať, aby zlepšili jej pohyblivosť. Až magnetická rezonancia ukázala, že v čase pred pôrodom alebo krátko po ňom prekonal krvácanie do mozgu. „Keďže krvácanie nastalo v ľavej časti mozgu, spôsobilo oslabenie opačnej strany tela. Pravú ruku používa máličko a pravú nôžku pri chôdzi doťahuje,“ hovorí Adamkova mama Kamila.

Aby pravá nebola ľavá

Adamkovi rodičia vedia, že jeho diagnóza je doživotná. A aj keď jeho pravá rúčka pravdepodobne nikdy nebude fungovať dokonale, robia všetko pre to, aby ju neustále trénovali. Na dennom programe sú masáže, cvičenia s najrôznejšími pomôckami na správny úchop, rotáciu, jemnú a hrubú motoriku. „Adamko je malý šibal. Je schopný všetko robiť len ľavou rukou. Vždy sa vynájde, len aby nemusel použiť pravú. Tú má stále len ako pomocnú,“ hovorí Kamila.

Celá rodina Adamka často upozorňuje, že má používať aj pravú ruku. „Naším heslom je: Aby pravá ruka nebola ľavá,“ hovorí mamička odhodlane.

Najväčší posun je po rehabilitačných pobytoch

Pre každú rodinu, ktorá má doma dieťa so zdravotnými problémami, je situácia náročná. Časté návštevy lekárov, pravidelné cvičenia a rehabilitácie ako aj kúpeľná liečba Adamkovi veľmi pomáhajú. Pre rodinu je takáto starostlivosť časovo aj finančne náročná. Rehabilitačný pobyt za niekoľko tisíc eur mu zaplatili vďaka programu Bojovníci za zdravie, ktorý pomáha chorým aj zdravotne znevýhodneným uhradiť si liečbu, ktoré nepreplácajú zdravotné poisťovne.

Rodičia vidia úspechy po každom rehabilitačnom pobyte. „Len vďaka hodinám cvičenia a rehabilitáciám sa Adamko posúva vpred, každý pobyt mu veľmi pomáha. Pravú rúčku používa čím ďalej, tým viac, i keď ju má stále len ako pomocnú. Má dva roky, no stále mu v nej chýba pinzetový úchop a rotácia. Na tom by sme chceli popracovať,“ dodáva mamička Kamila.

Rodinke zo stredného Slovenska pomáhajú príbuzní, priatelia aj mnoho dobrých ľudí, ktorých majú okolo seba. Najviac zo všetkého ich však poháňa úsmev a spokojnosť ich synčeka. „Keď vidíme, aký je Adamko smejo, vieme, že všetko zvládneme. Aj keď je to fyzicky, psychicky i finančne náročné,“ dodáva na záver starostlivá matka.

IMG-20220621-WA0010.jpg

Podávanie žiadostí je ukončené. Výsledky oznámime na začiatku júla.