Počas pandémie výrazne pribudlo pacientov s poškodenými obličkami

10.03.2022

Počet pacientov na dialýze počas posledných dvoch rokov vzrástol o 27 percent

Oproti obdobiu pred pandémiou ide o skokový nárast. Viac ako tretinu z týchto pacientov tvoria diabetici. Za poškodením obličiek môže byť aj zle liečený zápal močových ciest, nefrologické ambulancie však napĺňajú i pacienti po covide-19.

Najčastejší vinník je cukrovka

U dospelých je najčastejšie za poškodením obličiek cukrovka a vysoký krvný tlak. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je kvôli poškodeniu obličiek v nefrologickej ambulancii sledovaný každý desiaty diabetik.

Depositphotos_106707314_L.jpg

Nemusí to tak byť, ak má diabetik svoju cukrovku pod kontrolou. Potvrdzujú to výsledky zdravotnej poisťovne Dôvera. Tisíckam jej poistencov, ktorí majú cukrovku a využívajú program poisťovne na pomoc diabetikom, sa výrazne zlepšil zdravotný stav.

„Nielen že schudli, ale znížila sa im aj hladina LDL cholesterolu v krvi a glykovaný hemoglobín. Okrem iného tak u seba oddialili nástup vážnych komplikácií súvisiacich s cukrovkou,“ potvrdil Roman Mužik, šéf programu DôveraPomáha diabetikom.

Za nárastom je aj covid-19

Poškodenie obličiek môže byť však aj jednou z komplikácií covidu-19. Už pred rokom nefrológovia predpokladali, že kvôli covidu sa počet ľudí odkázaných na dialýzu môže rozšíriť. Odhadovali nárast o 5 až 10 %. Z údajov Dôvery vyplýva, že takmer polovica pacientov, ktorí potrebovali vlani dialýzu, prekonala v rokoch 2020 alebo 2021 covid-19. Toto číslo môže byť však ešte vyššie, lebo nie každý človek s covidom navštívil lekára.

Viaceré zahraničné výskumy ukázali, že k poškodeniu obličiek dochádza najmä u pacientov s ťažkým covidom, ktorí potrebovali intenzívnu starostlivosť, ale ani tí, čo mali ľahší priebeh covidu nie sú bez rizika. „Preto každý človek, ktorý prekonal covid-19, by si mal nechať u svojho praktického lekára preventívne vyšetriť svoje obličky,“ odporúča MUDr. Marian Faktor z Dôvery.

Aký je život pacienta na dialýze?

Keď mal Michal Krajčír zo Šale štyri roky, detský lekár mu nesprávne stanovil diagnózu a neliečený zápal močových ciest viedol až k trvalému poškodeniu obličiek. Ľavej na 100 %, pravej na 90 %. „Bol som v ohrození života. Po siedmich operáciách, ktorými sa lekári snažili napraviť infekciou poškodené močové cesty, prišli s trvalým riešením – vývodom a musel som chodiť na dialýzu,“ odkrýva svoj príbeh.

Päť rokov čakal na vhodného darcu, prešiel rôznymi komplikáciami, kým mohol podstúpiť transplantáciu. Dnes už dvanásty rok žije s transplantovanou obličkou. „Musel som sa v rôznych veciach obmedzovať a strážiť si režim. Inak by sa mohli dostaviť kŕče, sťažené dýchanie až smrť,“ opisuje obdobie dialýzy Michal.

Momentálne už dvanásty rok žije s transplantovanou obličkou takmer ako zdravý človek. „Samozrejme, je potrebné zodpovedne brať predpísané lieky, niekoľkokrát ročne podstúpiť štandardnú kontrolu u špecialistu, no inak ide o rovnako komfortný život ako u zdravého človeka. Môžem robiť prakticky čokoľvek, nemusím sa obmedzovať v cestovaní, v práci, záľubách. Som vďačný za novú obličku,“ dodáva.

Na dôležitosť tohto orgánu každoročne upozorňuje Svetový deň obličiek, ktorý v tomto roku pripadol na 11. marca.

Počet poistencov Dôvery na dialýze alebo po transplantácii obličky

obličky prehlad.png

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!