Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú i mladší

11.06.2017

Vyplýva to z najnovšej odbornej štúdie zdravotnej poisťovne Dôvera o výskyte a úmrtnosti pacientov s diabetes mellitus 2. typu v rokoch 2010 až 2015. V roku 2010 mal takúto cukrovku každý 18-ty dospelý obyvateľ Slovenska, v roku 2015 to už bol každý 16-ty. O niečo častejší je výskyt ochorenia u žien.

Môžeme predpokladať, že existuje početná skupina ľudí s cukrovkou 2. typu, ktorá im ešte nebola zistená. To by malo viesť k aktivitám zameraným na zvýšenie počtu pacientov absolvujúcich preventívne vyšetrenia, ako aj k prehodnoteniu efektivity preventívnych prehliadok," uviedol jeden z autorov štúdie diabetológ MUDr. Jozef Lacka.

Diabetik umiera skôr

Zákernosť cukrovky spočíva v tom, že nebolí, no potichu pácha v tele veľké škody. Pokiaľ človek nedodržiava liečebný režim, ochorenie uňho vedie k amputácii končatín, k zlyhaniu obličiek, k slepote. Srdcovocievne ochorenia sa u diabetikov vyskytujú v porovnaní s bežnou populáciou 4- až 8-krát častejšie, majú horšiu prognózu a náročnejšia je aj ich liečba.

Navyše, diabetici podľa poslednej štúdie zomierajú v priemere o tri roky skôr, než ľudia, ktorí diabetes nemajú. V roku 2015 bola úmrtnosť diabetikov oproti ostatným 3-krát vyššia.

Nielen tieto štatistiky potvrdzujú, že čím ďalej, tým viac je potrebné systematicky sa zameriavať na chronicky chorých pacientov. Prvý takýto ucelený projekt na Slovensku vznikol vďaka dobrej spolupráci diabetológov a Dôvery pod názvom DôveraPomáha diabetikom. Už za rok a pol jeho fungovania sa ukázalo, že účinne pomáha pacientom lepšie zvládať život s cukrovkou," hovorí Martin Kultan, generálny riaditeľ Dôvery.

Cukrovka je dnes najrozšírenejším chronickým ochorením, na Slovensku ňou trpí zhruba 400-tisíc ľudí a ich počet stále rastie.


Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!