{Úvod}

Ak si nevyčerpáte dovolenku, ohrozujete svoje zdravie

29.10.2019

Čo je metabolický syndróm? Rodinka zabijáckych chorôb

Metabolický syndróm je skupina rizikových faktorov: zvýšený krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi, nadbytok tuku v oblasti pása a abnormálna hladina cholesterolu,  ktoré sa vyskytujú súčasne, čo zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, mŕtvice a cukrovky.

Tieto rizikové faktory majú spoločného menovateľa – nedostatočnú odpoveď organizmu na inzulín. Tá sa označuje ako inzulínová rezistencia.

Americkí vedci realizovali prieskum, v ktorom sa zameriavali na vzťah medzi zdravotnými komplikáciami a nevyčerpanou dovolenkou. Práve Američania si totiž ročne vyčerpajú iba polovicu dovolenky, na ktorú majú nárok, čím sa oberajú o možnosť fyzického ale aj psychického odpočinku, ktorý je veľmi dôležitý v prevencii depresie či iných psychických ochorení.

Analýza zo štúdií preukázala, že každá ďalšia dodatočná dovolenka je spojená so znížením rizika vzniku metabolického syndrómu o 24%. Sami vedci komentujú výsledky štúdie: "Pokiaľ budú ľudia čerpať dovolenky pravidelne, prípadne budú tráviť pracovné voľno doma, prinesie im to nie len zníženie hladiny stresu a telesného napätia, ale zníži sa s tým aj súvisiace riziko vzniku metabolického syndrómu, či diabetu 2.typu."