O cukrovke

Ako skladovať inzulín?

 Ak inzulín nevhodne skladujete, stráca svoju účinnosť. Aké sú základné pravidlá?

Pridané 01. 02. 2019
Kam si aplikovať inzulín

Inzulín si aplikujte inzulínovými perami do podkožného tkaniva brucha, ramena alebo stehna.

Pridané 27. 11. 2018
Vločky s mliekom dvíhajú cukor v krvi aj zdravým ľuďom

Bežné raňajkové menu, ako sú kukuričné vločky či iné sladké cereálie s mliekom, poriadne zamávajú aj so zdravým človekom. Výrazne mu totiž zvýšia hladinu cukru v krvi, hoci nie je diabetik alebo prediabetik.

Pridané 03. 11. 2018
7 dôvodov prečo konzumovať špargľu

Vedeli ste, že špargľa môže mať tri farby? Zelenú, bielu i fialovú. Má málo kalórií, je plná vitamínov, minerálov a antioxidantov a svojich fanúšikov si našla po celom svete. Tu je sedem dôvodov, prečo by ste sa mali zaradiť medzi nich aj vy:

Pridané 30. 07. 2018
Celiakia sa rada lepí na diabetikov

Sú ako sestry, ktoré nikto nevolal na návštevu. Celiakia a diabetes 1. typu (vrodená cukrovka) majú podobný genetický základ, preto je výskyt celiakie u cukrovkárov výrazne vyšší ako u bežnej populácie. 

Pridané 15. 06. 2018
Jedzte pomalšie, schudnete

Ak chcete schudnúť alebo aspoň nepribrať, jedzte pomalšie. Ďalšia vedecká štúdia, tentoraz z Japonska, totiž potvrdila, že rýchlosť jedenia má veľký vplyv na hmotnosť človeka.

Pridané 15. 05. 2018
Práca na zmeny zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Ak pracujete na zmeny, dávajte si na svoje zdravie ešte väčší pozor. Nová štúdia totiž potvrdila, že u takýchto zamestnancov je vyššie riziko vzniku diabetu 2. typu a to bez ohľadu na ich genetické predpoklady.

Pridané 01. 05. 2018
Očné šošovky, ktoré merajú hladinu cukru v slzách

Viete si predstaviť, že by ste si nemerali glykémiu v krvi pichaním do prsta, ale že by vám ju zistili očné šošovky vo vašich slzách? Technika napreduje a vedci už otestovali druhú generáciu takýchto šošoviek.

Pridané 20. 04. 2018
Nedostatok zinku môže súvisieť so vznikom cukrovky

Najlepšou prevenciou vzniku diabetu druhého typu je vyvážená zdravá strava. Potvrdzujú to aj nedávne zistenia vedcov z ruskej univerzity v Jaroslavli. Za vznikom prediabetu a následne diabetu môže byť podľa nich aj nedostatok zinku.

Pridané 11. 04. 2018
Nádej pre ľudí s diabetickou nohou: krvné cievy môžu dorásť

Pacientom s diabetickou nohou môže v budúcnosti pomôcť úplne nový typ liečby. Skupina vedcov z Veľkej Británie a Holandska totiž objavila látku, ktorá podporuje tvorbu nových krvných ciev. Svoju štúdiu predstavili odbornej verejnosti v septembri 2017.

Pridané 06. 03. 2018