Aj obézne dieťa má šancu na život bez cukrovky, ak schudne do puberty

15.07.2020

Ukázala to štúdia dánskych vedcov, ktorí preskúmali školské zdravotné záznamy vyše 62 500 mužov narodených v rokoch 1939 až 1959.

Z analýzy záznamov vyplynulo, že nadváha v siedmich rokoch dieťaťa zvyšuje riziko cukrovky v dospelosti, ale iba vtedy, ak dieťa malo nadváhu aj počas puberty. „Dnes má každé piate dieťa nadváhu. Naše výsledky naznačujú, že jej prevencia a liečba u dospievajúcich mladistvých môže pomôcť neskôr znížiť riziko vzniku cukrovky II. typu. To sú povzbudivé výsledky,“ uviedla pre Sience Nordic šéfka výskumu Lise G. Bjerregaard.

              tucny muz.jpg

Vedci preskúmali záznamy chlapcov vo veku 7 rokov, 13 rokov a od 17 do 26 rokov. Chlapci s obezitou, ktorí schudli do puberty na úroveň nadváhy, znížili si pravdepodobnosť vzniku cukrovky o polovicu. Ak by svoje BMI upravili až na normálnu úroveň, riziko vzniku diabetu II. typu by nemali zvýšené vôbec.

Teraz chcú vedci skúmať, či aj u dievčat dospejú k rovnakým zisteniam a či by úprava ich váhy do puberty mohla ovplyvniť aj neskorší vznik zdravotných rizík, ako je napríklad mozgová príhoda a srdcové choroby.