Ste obézny? Máte vyššie riziko ťažkého priebehu Covid-19

11.09.2020

Viete ho však znížiť.

Skúsenosti z celého sveta dokazujú, že obézni pacienti sú ohrození koronavírusom oveľa viac, ako ľudia so zdravou hmotnosťou. Riziko, že skončia v nemocnici, či dokonca že budú potrebovať intenzívnu starostlivosť, je u nich oveľa vyššie. „Obezita a diabetes pacientov radia do rizikovej skupiny, u ktorých môže mať koronavírus horší priebeh aj pred dosiahnutím seniorského veku 65 rokov," upozorňuje gastroenterológ, obezitológ - Doc. MUDr. Peter Minárik, PhD.

        obezny meria pas 2.jpg

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pridala obezitu k už známym rizikovým faktorom, ako je diabetes, kardiovaskulárne a nádorové ochorenia, ktoré sťažujú priebeh ochorenia Covid-19.

Nedávno publikované údaje z Veľkej Británie poukazujú na fakt, že viac ako dve tretiny ľudí s kriticky vážnym priebehom tejto infekcie trpeli nadváhou či obezitou. I skúsenosti z Talianska potvrdzujú, že 99 % úmrtí na Covid-19 bolo u pacientov s ochoreniami, ktoré úzko súvisia s obezitou: cukrovkou, vysokým krvným tlakom a nádorovými ochoreniami.

Pacienti s cukrovkou sú náchylnejší na akékoľvek infekcie. Vysoká hladina cukru v krvi totiž bráni správnemu fungovaniu bielych krviniek, a tak zhoršuje imunitné reakcie. Naopak, stále viac vedcov poukazuje na situácie, keď práve koronavírus bol pravdepodobným spúšťačom vzniku diabetu. Tento obojstranný vzťah je predmetom skúmania.

Ako ste na tom?

Zistíte to pomocou BMI indexu. Vypočítate si ho tak, že svoju hmotnosť v kilogramoch vydelíte svojou výškou v metroch na druhú (kg/m2). Ak máte ako dospelý výsledok od 25 do 29,9, máte nadváhu. Ak sa výsledok pohybuje od 30 vyššie, ste obézny. Ďalším rizikovým faktorom je obvod pása.Odmerajte si ho v polovici vzdialenosti medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti.

Ak chcete vedieť, či vás ohrozuje hromadenie vnútrobrušného tuku, vydeľte svoj obvod pása (v cm) svojou výškou (v cm). Výsledok pod 0,5 je v poriadku, hodnoty medzi 0,5 - 0,6 znamenajú zvýšené riziko a hodnoty nad 0,6 znamenajú vysoké riziko výskytu závažných ochorení.

Znížte váhu aspoň o pár kilogramov

V prípade, že máte nadváhu či obezitu, skúste zhodiť aspoň pár kilogramov. Nižšia váha má mnoho výhod pre zdravie a pomôže vám vyhnúť sa závažným komplikáciám ochorenia Covid-19.

Cvičiť sa dá aj doma pri otvorenom okne alebo balkóne, na terase či na záhrade. Lepšie je aspoň trochu sa hýbať v takomto obmedzenom priestore, ako pre koronavírus nerobiť vôbec nič. Ideálne je cvičiť v čase, keď doma nie ste sami, aby vám mal kto pomôcť, keby ste sa dostali do hypoglykémie.

Nezabudnite ani na precvičovanie nôh, aby ste predišli diabetickej nohe. Skúste aplikáciu BodyFix.io a udržte svoje nohy zdravé. Teraz ju našim poistencom ponúkame zdarma. Viac informácií TU.

          IMG_0815.PNG   IMG_0816.PNG

Centrum pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV), pripravilo vzhľadom na súčasnú situáciu aj seriál online tréningov pre seniorov, nájdete ho na tomto odkaze.

Keďže patríte do skupiny najviac ohrozených ľudí, snažte sa čo najviac dodržiavať diétne a režimové opatrenia, merať si dostatočne často glykémiu, riadne užívať predpísanú liečbu, aby ste mali cukrovku čo najviac pod kontrolou.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!